Кошмарните условия на труд на заетите в германската месопреработвателна промишленост затвърдиха нуждата от сериозни мерки в този сектор. Сред работещите в него има и много българи.

Днес в Берлин се очаква да бъде взето решение за промяна на условията за работа. Това е дискусия, която в Германия се води от години, но може би кризата с корона вируса ще доведе до конкретни мерки.

Подобно на САЩ, където този сценарий вече се разигра, кланиците в Германия също се превърнаха в огнища на заразата на COVID-19. Смята се, че основната причини са условията, в които живеят заетите в тази индустрия. 

Снимка: DW

Запълва се максималният капацитет на жилищата, а това е сериозна предпоставка за разпространение на заразата. Заетите са основно от България и Румъния. В Германия се извършва масово тестване на работниците в месообработването в няколко провинции. В първата засегната Северен Рейн-Вестфалия ще бъдат тествани около 20 хил. души. 

Дори канцлерката Ангела Меркел остро разкритикува тази практика.  

Снимка: DW

„Тези хора работят по 60 и повече часа седмично. Живеят в занемарени жилища, в тесни помещения с плесен по стените. Транспортират ги на работа и обратно в претъпкани автобуси или микробуси. Много е опасно, затова протестирам“, каза пастор Петер Косен, католически свещеник от Ленгерих. 

Най-малко 190 работници са дали положителни проби за коронавирус. Но реалният брой на заразените вероятно е много по-висок. Въпреки масовото тестване и факта, че и нашите сънародници са заети в този сектор, Генералното ни консулство във Франкфурт на Майн все още няма информация за заболели българи. 

В повечето кланици в момента не колят животни, но доставките продължават.

Снимка: DW

  
„Констатацията, че тези хора живеят в мизерни условия, не е нищо ново. Сега обаче, нараства броят на заразените с коронавирус, което тревожи всички живеещи в района. Преди около седмица местните власти разхлабиха мерките срещу заразата, но не и в градчето Косфелд“, уточни Ане-Моника Шпалек, говорителка на Зелените в община Косфелд.

Ане-Моника Шпалек показва защо е така. В съседното селце на Косфелд, което се намира само на 15 минути път с кола, са настанени основно източноевропейците, работещи в кланицата.

Забелязват се хора без маски, въпреки карантинните мерки. След като Шпалек подава сигнал в полицията, че хора от сградата се разхождат свободно из селото, например да пазаруват, половин час по-късно пристигат и служители от местната управа.

„Смятах, че хората от тези жилищни сгради отдавна са били тествани за коронавирус, а заразените от тях, както и техните контактни лица – са били поставени под карантина. Но не изглежда да е така. Едва сега се захващат с тази работа - когато е станало твърде късно“, посочва още Шпалек.

Снимка: DW

И местните хора са много притеснени. Повече откогато и да било преди. Основният проблем в този бранш се оказват договорите, с които фирми посредници наемат работна ръка. Обикновено работници не владеят добре езика или са с начално ниво, което прави по-трудна възможността да се обърнат към органите на реда при нарушения. 

В понеделник въпроса беше вече повдигнат в Берлин, но решението беше отложено за днес. Според предварителната информация в немските медии се очаква почти пълна промяна на договорите за подизпълнители в германските кланици. 

Междувременно две месообработвателни предприятия също регистрираха много заболели работници във Франция. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement