Китайски здравен служител е призовал местните власти да предприемат "решителни" стъпки за повишаване на раждаемостта в Китай, съобщава местно държавно издание, цитирано от Ройтерс. Според служителя това трябва да се случи чрез намаляване на разходите за раждане и отглеждане на деца.
Десетилетия наред на жителите на Китай беше позволено да имат само по едно дете. Това се промени през 2015 г., когато беше позволено второ, а по-късно дори и трето дете. Според данни, публикувани през януари, през 2022 г. населението на Китай е намаляло за първи път от шест десетилетия насам.
Янг Уенджуанг, директор на Департамента за мониторинг на населението и семейно развитие към Националната комисия по здравеопазване (НКЗ), подчертава значението от подкрепа на семейството за подобряване на раждаемостта, пише китайската медия The Paper.
Уенджуанг посочва, че притесненията за пари и кариерното развитие на жените са основните фактори, заради които хората предпочитат да нямат деца. Според него поради това са необходими ясни политики за увеличаване на раждаемостта.
"Местните власти трябва да бъдат насърчавани да въвеждат решителни иновации в намаляването на разходите за раждане, грижите за децата и образованието, за да се насърчи дългосрочното балансирано развитие на населението", каза Уенджуанг.
Коментарите му са публикувани в последния брой на управляваното от Националната здравна комисия на Китай списание "Население и здраве" и са цитирани в китайската медия The Paper.
В продължение на десетилетия властите в Китай се опитваха да ограничат бързото нарастване на населението на държавата. Това наложи политиката за едно дете на семейство от 1980 до 2015 г. Сега обаче населението започна да намалява, а Индия е на път да се превърне в най-многолюдната страна в света.
Националното статистическо бюро на Китай съобщи за спад с около 850 000 души при население от 1,41175 млрд. души през 2022 г. Това е първият спад от 1961 г. насам - последната година от Големия глад в Китай.
Експертите на ООН смятат, че до 2050 г. населението на Китай ще намалее със 109 милиона души, което е повече от три пъти повече от предишната им прогноза от 2019 г.