В Япония продължителността на живота се е удължила с 30 години за последните 70 години. Причината е, че японските правителства са въвели равен достъп до медицински услуги, както и всеобщи здравни осигуровки, предаде БТА.

"Обезпечаването на здравето - това е фундаментален и глобален проблем. Неотдавнашните огнища на зарази, предизвикани от вируса Ебола, както и от MERS (Близкоизточен респираторен синдром), показаха, че въпросите на здравеопазването изискват колективни действия", пише японският премиер Шиндзо Абе в статия за медицинското списание "Лансет".

В статията си Абе очертава и приоритетите на Япония в областта на здравеопазването - изграждането на глобален план за системата на здравеопазване, който би могъл да реагира при кризисни ситуации.

Във връзка с тази идея са били одобрени две нови глобални стратегии – „Основна концепция за света и здравето” и „Основни принципи за засилването на мерките против нови инфекциозни заболявания”. Очаква се Япония да обърне специално внимание на тези стратегии по време на председателството си на Г-7 през 2016 г.

Ще бъдат представени теми за обсъждане, обхващащи стратегиите за създаване на устойчиви национални системи за здравеопазване. Министър-председателят даде за пример Япония, която е постигнала удължаване с 30 години на средната продължителност на живота.

В същото време страната на изгряващото слънце се сблъсква и с проблема със застаряването на населението. Според статистиките през месец септември 2015 г. броят на столетниците в Япония за първи път е превишил 60 000 души, а 26% от японските жители са били на възраст над 65 години. Прогнозите са, че през 2060 г. този показател ще скочи на 40%.

През 2014 година средната продължителност на живота на японците е била 80,5 години, а на японките - 86,8 години, припомнят експерти.