Кошмарите са интензивни и често ужасяващи, като понякога продължават и през деня. Дали могат да са предвестник на автоимунни заболявания? Какво се крие зад повтарящите се сънища, пълни с насилия? Едно проучване вдига завесата и говори за връзката между ужасяващите кошмари и болестите, които може би идват с тях, пише Си Ен Ен.

„Сериен убиец ме преследва и през последните няколко години имам един и същи кошмар. Той е хванал краката ми или нещо такова, все още усещам нещо по краката си, дори когато след това съм буден“, твърди канадски пациент.

Друг английски пациент описва кошмари, в които „не може да диша и някой седи на гърдите му“. Друг пациент разказва за „много гадни“ видения с насилие в съня си.

„Ужасни, като убийства, като сваляне на кожа от хора“, казва един ирландски пациент за своите кошмари. „Мисля, че това се случва, когато съм претоварен, което може да е от лупуса. Мисля, че колкото повече стрес изпитва тялото ми, толкова по-ярки и лоши ще са сънищата.“, добавя той.

Според ново проучване, публикувано в списание eClinicalMedicine, кошмарите и „дневните кошмари“ - халюцинации, подобни на сънища, които се появяват в будно състояние, могат да бъдат малко познати признаци за появата на лупус и други системни автоимунни заболявания като ревматоиден артрит.

Снимка: iStock

Такива необичайни симптоми могат да бъдат и сигнал, че установено заболяване е на път да се влоши интензивно или да „се обостри“ и да се наложи медицинско лечение, казва водещият автор на изследването Мелани Слоун, изследовател в катедрата по обществено здраве и първична медицинска помощ в университета в Кеймбридж в Обединеното кралство.

„Това е особено характерно за заболяване като лупус, което е добре известно с това, че засяга множество органи, включително мозъка, но открихме тези модели на симптоми и при други ревматологични заболявания, като ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен и системна склероза“, казва Слоун.

Лупусът е дългосрочно заболяване, при което имунната система на организма се обърква, атакува здрави тъкани и причинява възпаление и болка във всяка част на тялото, включително кръвни клетки, мозък, сърце, стави и мускули, бъбреци, черен дроб и бели дробове.

„Когнитивните проблеми и много от тези други невропсихиатрични симптоми, които изследвахме, могат да окажат огромно влияние върху живота на хората, способността им да работят, да общуват и просто да водят възможно най-нормален живот. Тези симптоми често са невидими и засега не могат да бъдат тествани, но това не бива да ги прави по-малко важни, за да бъдат взети предвид при лечението и подкрепата“, казва Мелани Слоун.

 

Лекарите и пациентите трябва да знаят

Снимка: iStock

Въпреки че изследванията в тази област са сравнително нови, проучване от март 2019 г. установи, че пациентите с възпалителен артрит и други автоимунни и възпалителни заболявания също сънуват кошмари и други нарушения на REM съня, като например сънна парализа. REM е съкращение от rapid eye movement (бързо движение на очите) - етапът от съня, в който хората сънуват и информацията и преживяванията се консолидират и съхраняват в паметта.

В това проучване един 57-годишен мъж си спомнял, че в кошмарите си е „заплашван от диви хищни птици“, докато 70-годишна жена сънувала, че племенникът ѝ е в сериозна опасност, но не може да направи нищо, за да му помогне.

В новото проучване са анкетирани 400 лекари и 676 души, живеещи с лупус, а също така са проведени подробни интервюта с 50 лекари и 69 души, живеещи със системни автоимунни ревматични заболявания, включително лупус.

Изследователите установяват, че 3 от 5 пациенти с лупус и 1 от 3 пациенти с други ревматологични заболявания са сънували все по-ярки и мъчителни кошмари непосредствено преди халюцинациите си. Тези кошмари често били свързани с падане или нападение, хващане в капан или смачкване, или извършване на убийство.

„Яздех кон, обикалях наоколо и разсичах хора с меча си. В един от тях някой ме нападаше и накрая му прерязвах гърлото. Аз изобщо не съм насилник. Дори не посягам на насекоми. И стигнах до заключението, че вероятно се боря със собствената си (автоимунна) система. ... Вероятно нападам себе си, това е единственото нещо, което мога логично да осмисля“, разказва английският пациент.

Системните автоимунни заболявания често имат редица симптоми, наречени продроми, които се появяват като признаци на внезапно и вероятно опасно влошаване на състоянието. При лупус например главоболието, увеличаването на умората, болезнените, подути стави, обривите, замайването и треската без инфекция са добре познати признаци за предстоящо обостряне.

Разпознаването на тези предупредителни знаци е важно, казва Слоун, защото те позволяват „по-ранно откриване и съответно лечение на пристъпите, някои от които могат да бъдат увреждащи за органите и дори фатални за пациентите с лупус“.

Въпреки това уникалните предупредителни симптоми като кошмари и сънища не са включени в диагностичните критерии за лупус или други заболявания, казва Слоун. Проучването установява, че лекарите рядко питат за такива преживявания, а пациентите често избягват да говорят за тях пред своите лекари.

„Силно насърчаваме повече лекари да питат за кошмари и други невропсихиатрични симптоми - смятани за необичайни, но всъщност много често срещани при системен автоимунитет - за да ни помогнат да открием по-рано огнищата на болестта“, казва старшият автор на изследването Дейвид Д'Круз, консултант ревматолог в болница „Гай“ и Кралския колеж в Лондон.

 

Случайни кошмари - не се паникьосвайте, че сте с автоимунното заболяване

Снимка: iStock

На пръв поглед би било логично да се появят такива неврологични прояви като кошмари, ако автоимунното заболяване засяга мозъка, както често се случва при лупус, казва Слоун. Но проучването не разкрива това.

„Интересното е, че открихме, че пациентите с лупус, които са класифицирани като пациенти със засягане на органи, различни от мозъка, като бъбреци или бели дробове, често съобщават и за различни невропсихиатрични симптоми в периода, предхождащ бъбречно/белодробнота криза. Това предполага, че проследяването на тези симптоми - като кошмари и промени в настроението - както и обичайните обриви, белтък в урината (поради възпаление на бъбреците) и т.н., може да помогне за по-ранното откриване на огнището при много пациенти, а не само при тези, които развиват сериозно засягане на мозъка“, казва казва Слоун.

Въпреки това няма причина хората със случайни кошмари или сънища през деня да се притесняват, че може да имат възпалително автоимунно заболяване, казва специалистът по нарушения на съня д-р Карлос Шенк.

„Това проучване би могло да разтревожи широката общественост, за да повярва или да се притесни дали има лупус или свързано с него автоимунно заболяване, ако сънува кошмари или халюцинации, които са това, което лекарите наричат „неспецифични симптоми“, което означава, че различни състояния (медицински и психиатрични) могат да се проявят с тези симптоми“, казва Шенк в имейл.

Наистина е „напълно нормално“ от време на време да сънувате кошмари и дори дневни кошмари или халюцинации, които „също са по-често срещани, отколкото си мислим“, казва Слоун.

Въпреки това, ако те са интензивни, разстройващи и се появяват около други симптоми като силна умора, главоболие и други признаци на автоимунни разстройства, те „трябва да бъдат обсъдени с лекар“, съветва специалистът.