Учени намериха начин да разчитат сънищата, сочат резултатите от изследване.
Японски учени използваха ядрено магнитен резонанс, за да предскажат образи, които хората виждат в ранна фаза на съня си. Учените увериха, че могат да получат подобни резултати с 60-процентна точност.
Сега екипът иска да установи дали мозъчната дейност може да бъде използвана, за да се предскажат други аспекти на съня, като например емоциите по време на сън.
"Смятам, че декодирането на съня е възможно, поне що се отнася до някои негови аспекти, заяви проф. Юкияши Камитани от лабораториите ATR за компютърни невронауки в Киото. Не съм много изненадан от получените резултати, но съм развълнуван."
Хората се опитват да разчитат сънища още от древността, но авторите на изследването открили по-директен начин да се доберат до онова, което виждаме в съня си. Екипът използвал апарати за магнитно-резонансна томография, за да изследва трима души, докато спят. Когато започнали да заспиват във вътрешността на апаратите, доброволците били разбудени и от тях било поискано да разкажат какво са видели в съня си.
За всеки споменат образ били водени бележки, независимо до каква степен е сюрреалистичен. Това се повторило над 200 пъти за всеки участник. Учените използвали получените резултати, за да съставят база данни, в която групирали заедно обекти в сходни визуални категории - например хотел, къща и сграда били групирани заедно като "структури".
След това участниците отново били сканирани, но този път били будни и гледали образи на компютърния екран. По този начин учените можели да видят специфични образци на мозъчна дейност, които са взаимно свързани с визуалните образи.