Насилие, масово преместване на населението, както и увреждане на инфраструктура и основни услуги, причинени от сирийския конфликт, създава риск от превръщане на цяло поколение деца в страдащи за цял живот, според доклад на УНИЦЕФ, публикуван днес и цитиран от БГНЕС.

"Тъй като милиони деца вътре Сирия и целия регион са свидетели на своето минало и своето бъдеще да изчезват сред развалините и унищожителната сила на този продължителен конфликт, рискът тези деца да станат едно изгубено поколение расте всеки ден", заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. Докладът, който отбелязва две години от началото на кризата в Сирия, казва, че в области, където битката е най-интензивна, достъпът до вода е намалял с две трети и е довел до повишаване на кожните и респираторни заболявания, а едно от всеки пет училища е било унищожена, повредено, или се използва за защита на семейства, принудени да напуснат домовете си. В Алепо, например, едва 6% от децата в момента посещават училище. Класове, които все още функционират, понякога са натъпкани с повече от 100 деца.

Болниците и здравните центрове са разбити и квалифицираният им персонал е избягало. В същото време много деца страдат от травми, защото са видели членовете на семейството и приятелите си убити, в ужаса от звуците и сцените на конфликта. "Ние призоваваме всички страни да разрешат безпрепятствения достъп на деца, засегнати от насилието - където и да се намират", каза Лейк. "Можем да отговорим на нарастващите нужди от тази криза, само ако получим помощта, от която се нуждаем днес", добави Лейк.

От началото на кризата, отговорът на УНИЦЕФ и нейните партньори се фокусира върху осигуряването на питейна вода и хигиенизиране, здравеопазване, образование и услуги за закрила на децата и семействата, принудени на напуснат домовете си вътре Сирия и бежанското население в региона.

В резултат, 4 милиона души във вътрешността на страната вече имат достъп до безопасна питейна вода, а мобилни здравни екипи са помогнали за ваксинациите на 1,5 милиона деца срещу морбили и полиомиелит. Около 75 000 засегнати деца са записани в училищата и училищните клубове, където те могат да наваксат образованието си и да преоткрият подобие на нормално детство. В Йордания, Ливан, Ирак и Турция, УНИЦЕФ подпомага над 300 000 деца-бежанци с услуги като безопасна вода, адекватна санитаризация, образование, грижи на специалист и закрила от експлоатация и насилие.

Тези усилия, обаче са застрашени от критичен недостиг на финансиране. През декември 2012 г. УНИЦЕФ призова за 195 млн. щатски долара за животоспасяваща помощ за сирийските деца и техните семейства до юни 2013. Към днешна дата, призивът е финансиран на по-малко от 20%.