Един от всеки 9 смъртни случая на новородени в Северна Македония е свързан със замърсения въздух, сочат данни на последния доклад на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия, публикуван в навечерието на Международния ден на чистия въздух.
След анализ, извършен в 23 държави и територии, става ясно, че през 2021 г. над 5000 бебета са починали заради замърсяване на въздуха, а в Северна Македония общо 11,6% или всяко девето новородено, на възраст до една година, пише Енекс.
Според УНИЦЕФ ранното и често излагане на замърсен въздух влияе върху развитието на мозъка, белите дробове и органите на бебетата, което има последици за здравето и обучението през целия живот.
Оттам апелират към правителствата и институциите на страните от региона, включително Северна Македония, да отделят повече внимание и ресурси за борба със замърсяването на въздуха, да изготвят национални планове и нови политики за климата.
„Децата, особено най-малките, трябва да бъдат защитени от замърсяването на въздуха, което е основен проблем в Скопие. Това може да стане чрез по-добър мониторинг на въздуха, чрез мерки за пречистване на въздуха в училищата и около тях, както и чрез мерки, които да гарантират, че родителите са наясно с вредното му въздействие. Ранното разпознаване на респираторното заболяване също е важно, за да се получи лечение рано, а не късно, а ваксинацията срещу някои форми на пневмония също може да помогне“, каза Лесли Милър, представител на УНИЦЕФ за Северна Македония.
УНИЦЕФ апелира към правителствата и институциите на страните от региона, включително Македония, да отделят повече внимание и ресурси за борбата с мръсния въздух, като изготвят национални планове.
Призовава се също така да се подкрепят енергийната ефективност, достъпа до чиста енергия и подобряването на качеството на въздуха, както и да защитават бременните жени и децата от замърсяването на въздуха. За бременните жени трябва да се помисли за подобряване на пречистването на въздуха в дома и на работното място.
А тежестта на инфекциите с бактериална пневмония при кърмачетата трябва да се намали чрез разширяване на обхвата на ваксината PCV, който в Македония е 56%. Това е много по-ниско покритие от средното за европейския регион на СЗО, което е 86%, се посочва в доклада.