Воюващите страни в Сирия и по-конкретно Дамаск продължават да възпрепятстват своеволно доставките на хуманитарна помощ, посочи генералният секретар на ООН Бан Ки-мун в доклад до Съвета за сигурност, предаде Франс прес. В своя трети доклад по тази тема, който се отнася за периода 22 април - 19 май, Бан изразява притеснение, че Дамаск отказва да допусне конвоите с хуманитарна помощ да преминат границите на Сирия с Турция, Ирак и Йордания, съгласно разпоредбите на резолюция 2139 на Съвета за сигурност, приета през февруари.
Тези трансгранични пасажи биха позволили помощта да достигне до хиляди сирийци в регионите, контролирани от въоръжената опозиция. За момента обаче основната част от помощите получават регионите под правителствен контрол.
Генералният секретар посочва, че 196 000 души остават под обсада в селски райони, контролирани от режима, и още 45 000 в такива, контролирани от опозицията. За 3,5 милиона сирийци "достъпът до хуманитарна помощ остава непредвидим и крайно недостатъчен".
Бан каза, че е време 15-членната институция на ООН спешно да обмисли какви стъпки да предприеме, за да гарантира съдействието на всички страни в изпълнение на резолюция 2139, посочи Ройтерс.
В документа на организацията се посочва още, че химическото оръжие на Сирия и мощностите за неговото производство няма да могат да бъдат унищожени в планирания срок до 30 юни тази година.
"Сега е очевидно, че дейността, свързана с ликвидацията на сирийската програма за химическо оръжие, ще продължи след 30 юни 2014 г.", посочва Бан Ки-мун в месечния доклад.
В момента са иззети почти всички материали за производство на химически оръжия с изключение на последните 100 тона, които се съхраняват в обект в околностите на Дамаск. Те представляват около 7,5 процента от арсенала от бойни отровни вещества, с които разполагаха сирийските власти до началото на операцията.
В четвъртък генералният директор на Организацията за забрана на химическите оръжия Ахмет Юзюмджу съобщи, че последната пратка химикали вече е опакована и приготвена за отправяне към пристанище Латакия, но вземането й е невъзможно заради състоянието на сигурността.