Руското предупреждение към няколко държави членки за газовите доставки през Украйна налага необходимост от колективен отговор на ЕС, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в писмо до всички европейски ръководители, цитирано от АФП.
„Писмото, изпратено на някои от нас от президента на Руската федерация създава сериозни проблеми за енергийната сигурност на Европа", подчертава Барозу в писмото с дата 11 април.
„Препоръчвам въпросът да бъде обсъден в понеделник от министрите на външните работи в телефонна конферентна връзка с европейския комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер и министрите на енергетиката", посочва председателят на ЕК.
„Въз основа на резултатите от тези разговори ЕК е готова да потърси общ подход в отговор" на Русия, уточнява той. Русия възнамерява да изпълни ангажиментите си за газовите доставки за европейските страни, без да може да гарантира транзита през украинска територия, увери в петък руският президент Владимир Путин.
В писмо до 18 ръководители на европейски страни, включително 13 членки на ЕС, сред които и България, Путин заплаши да спре газовите доставки за Украйна, ако Киев не плати дълга си, поставяйки по този начин под заплаха доставките за Европа, както през 2009 г.
Доставките на газ от Русия покриват 25% на нуждите на страните от ЕС при обща стойност 35 млрд. евро през 2013 г. или 3 млрд. евро месечно, уточнява Брюксел.
Годишното потребление на газ в Украйна е 50 млрд. куб. метра. Страната произвежда 20 млрд. куб. метра и купува 30 милиарда куб. метра от Русия. Най-вече нейната газопреносна система осигурява транзита на 65 от общо 133 млрд. куб. метра руски газ, купуван от страните от ЕС, по данни на Европейската комисия от 2013 г.
Други два газопровода – „Северен поток” и „Ямал” - пренасят директно до Германия останалите доставки на руски газ за ЕС. В петък Йотингер заяви, че работи по решение на помощ за Украйна да плати сметките си за руския газ. „Няма причини за паника. Руснаците искат да доставят газ, защото искат да продават газ и да печелят пари", увери той.
„Европейският съюз е добър клиент. Той купува 70 на сто от руския енергиен износ, който допринася за около 50% от постъпленията в руския федерален бюджет", припомни говорителката на комисията Пиа Аренкилде Хансен.