Полша работи по създаването на европейски енергиен съюз, който да намали зависимостта на Стария континент от Русия. Това съобщи премиерът на страната Доналд Туск, цитиран от Франс прес.
"Водим дипломатическа офанзива и на ниво експерти в Брюксел. Контекстът на Украйна прави така, че въпросът за енергийната независимост, не само на Полша, а и на целия континент, започва да придобива важност, отиваща далеч отвъд икономическия й аспект", заяви Туск пред журналисти.
Полша, която покрива две трети от потреблението си на газ с внос най-вече от Русия, ще предложи на партньорите си от ЕС съвместно купуване на горива, уточни полският премиер.
"Целта е да изправим доставчиците, особено тези, които имат монопол, срещу един-единствен купувач...Така неговата ефективност ще бъде много по-голяма", заяви Туск. Той предложи създаването на енергийна "борса".
Според Туск, 10 държави от ЕС са силно зависими от руския газ, някои от които – на 100%. Полша предлага също въвеждането на европейска система на "енергийна солидарност".
"Европа трябва да знае дали има достатъчно място в хранилищата, от които да взема газ и къде липсва връзка, за да може да реагира в случай на криза с доставките", заяви полският премиер.
Според него развитието на европейска система на интерконекторни връзки ще трябва да бъде финансирано на 75% от европейските фондове.
ЕС трябва да се отвори към нови доставчици, включително САЩ, които могат решат в бъдеще да изнасят шистовия си газ", каза още полският премиер.
"Когато САЩ решат да изнасят шистовия си газ, положението на глобалния пазар на енергия и особено в Европа ще се промени радикално. Това ще подобри не само сигурността, но също ще улесни намаляването на цените", допълни Туск.