Русия, Украйна и Европейският съюз са се договорили да продължат тристранните консултации по газовите въпроси. Това заяви днес пред медии руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ИТАР-ТАСС.
По-късно днес Новак ще се срещне с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, с когото ще обсъдят проблемите около газовите доставки. "Ще обсъдим текущата ситуация с газовите доставки, с транзита. По-подробно ще го разгледаме в Москва на 29 август", каза министърът.
По-рано днес Новак посочи, че Русия е готова да продаде на Украйна допълнителни количества газ, ако те бъдат платени. Преди настъпването на зимата Украйна трябва да купи от Русия допълнително газ, по-точно 5 млрд. куб. метра, заяви по-рано украинският премиер Арсений Яценюк.
Реверсивните доставки на газ от Европа, на които Киев се надява, са едва 1 млрд. кубични метра, отбеляза той. На срещата в Москва на 29 август може да бъде постигната договорка за възстановяване на тристранните преговори, заяви Новак.
Според министъра позицията на Русия по ключови точки от газовия проблем остава неизменна.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google





















