Учителските заплати и надбавки са намалени в 11 страни от ЕС, а инвестициите в образование намаляват в осем от 25 страни членки. Това показва проучване на еврокомисията, оповестена от пресцентъра. Допитването е изследвало въздействието на кризата върху бюджетите за образование от 2010 г. насам.
Резултатите показват, че в Гърция, Италия, Литва, Португалия и Унгария спадът на инвестициите за образование е с повече от 5 %, а в Естония, Испания, Обединеното кралство (Шотландия) и Полша той е между 1 и 5 %.
Има обаче пет страни, които са увеличили средствата за образование с повече от 1 % - Австрия, Дания, Люксембург, Малта и Швеция, както и немскоговорещата област в Белгия. Германия и Холандия не са участвали в изготвянето на статистиката с данни за периода след 2010 г.
Според данните през 2011 и 2012 г. заплатите и надбавките на учителите са намалени или замразени в 11 страни. Това са България, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Португалия, Унгария, Хърватия. Парите за възнаграждения на учители в бюджетите за образование е повече от 70 %.
Съкращенията в бюджетите довеждат до спад в броя на преподавателите в 10 страни членки - България, Естония, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Обединеното кралство, Португалия, Румъния и Франция. Освен въздействието на кризата намалението на броя на учащите също е било фактор за съкращенията на персонал.
“Времената са трудни за националните хазни, но ние се нуждаем от последователен подход към публичните инвестиции в образование и обучение, защото в това се крие ключът към бъдещето на нашите млади хора и към дългосрочно устойчиво икономическо възстановяване. Ако държавите членки не инвестират достатъчно в модернизирането на образованието и уменията, ще изостанем още повече от нашите конкуренти в световен мащаб и още по-трудно ще се справим с младежката безработица“, заяви Андрула Василиу, комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта.