Три от естествените спътници на планетата Юпитер – Европа, Ганимед и Калисто – представляват най-голям интерес за учените, защото на тях има вода и следователно е възможно да има живот. Това заявява пред агенция „Интерфакс” академичния съветник Юрий Зайцев, член на Академията за инженерни науки на Русия.
„Учените са убедени, че спътниците на Юпитер, преди всичко Европа, Ганимед и Калисто са много по-перспективни в търсенето на извънземен живот, отколкото Марс. Тези спътници са най-вероятното място, на което може да бъде открит живот в цялата Слънчева система, освен Земята”, разказва Юрий Зайцев.
Според данните, с които разполага научната общност, повърхността на тези спътници е покрита с лед.
„Още повече, че на Европа и Ганимед се предполага, че под ледената покривка има цели океани. А където има вода – там има и живот. Голямото количество вода свидетелства за процес на абиогенеза – превръщането на нежимвата природа в жива – който е протичал в миналото на Европа и Ганимед. Този процес е завършен отдавна и според мнозина учени там съществуват развити биосфери”, допълва Зайцев.
По-рано днес беше съобщено, че Европейската агенция за космически изследвания (ЕКА) и руският й аналог „Роскосмос” са подписали договор за съвместни мисии до Марс в близко бъдеще.