Микропластмасата представлява значителна заплаха за здравето на хората и околната среда и е добре изследвана за разлика от нанопластмасите.
Те са по-малки от един микрометър или 50 пъти по-малки от дебелината на средния човешки косъм, като са много по-подвижни от микропластмасите. Поради тази причина изследователите все още нямат точно разбиране колко проблематични са тези частици, пише Phys.org.
Първата стъпка към това разбиране е да се изгради надежден инструмент, който може не само да определи количествено тяхната концентрация в дадена проба, но и да анализира кои конкретни пластмаси се съдържат в нея.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Международен екип от учени, ръководен от Масачузетският университет в Амхърст е разработил нов инструмент, който може да се справи с тази задача.
Изследването е публикувано в научното списание Nature Water.
Всяка отделна микропластмаса теоретично може да бъде разделена на 1 квадрилион нанопластмасови частици – което означава, че има буквално безброй нанопластмаси в нашата вода, въздух и почва.
„Те пътуват по-лесно и могат да се окажат на повече места в околната среда, включително и в телата ни.“, казва Баошан Жинг, професор по химия на към Масачузетският университет в Амхърст и един от старшите автори на статията.
Жинг, заедно със своите съ-автори, Джиан Жао и Жаофенг Ши, към Океанския университет на Китай, и техният екип са разработили метод, който включва лазери, злато и вода. Това е най-бързият, ефикасен и надежден метод за преброяване и анализ на нанопластмаси.
Измерването започва с малка водна проба, в която учените са поставили златни наночастици. След това са пуснали лазер, които нагрява златните наночастици. Тогава те започват да привличат нанопластмасите, които се носят свободно в пробата.
„Това, което остава, са пластмасовите частици, събрани около златния център, върху който можем да проведем много прецизен анализ на място, без да местим пробата, който ще ни каже какви видове пластмаси имаме и в какви концентрации.“, казва Жао.
Учените са тествали метода върху вода от различни източници и според тях след обработването на пробите, е възможно системата да работи и за тестване на концентрацията и видовете нанопластмаси в почвата, растенията или нашите собствени тела.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK