Светът трябва да има обща цел в борбата с изчезващите растителни и животински видове, смятат експерти. Те отбелязват, че общите усилия трябва да са подобни на тези при поддържането на глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий.
Учените препоръчват изчезващите видове да бъдат под 20 годишно. По този начин ще се осигури нормалното функциониране на екосистемите и съжителството на хората с останалия жив свят на планетата.
Призивите са подбудени от притеснителните данни, които излизат през последните години. Миналата година доклад на ООН показа, че около 1 млн. видове са застрашени от изчезване, пише Би Би Си.
Биолозите твърдят, че прогресът към опазване на биоразнообразието досега е бил „бавен, ограничен или неефективен“.
Учените уточняват, че пандемията от коронавируса е поставила на фокус баланса между природата и хората. Също така те дълго време предупреждават, че ловът, търговията или загубата на хабитат за животните увеличава шансовете от разпространение на нови заболявания.
Също така експертите смятат, че пандемията е предизвикала хаос в поставянето и като цяло организирането на новите цели за опазване на видовете. Според учените 500 вида бозайници, птици, земноводни и водни са на ръба на изчезването заради човешката дейност.
Новите дългогодишни предложения са публикувани в научното списание „Сайънс“. Общата цел трябва да важи за всички познати на човечеството видове животни, растения и гъби – както на сушата, така и в океана, уточняват те.
Експертите определят евентуално споразумение като „Полярната звезда за науката“ – посока, в която човечеството да се движи.
Заради пандемията международната Конвенция за биоразнообразие беше отложена за 2021 г., както и Срещата на върха на ООН за измененията в климата.