Приключи гласуването в първите преки президентски избори в турската история, съобщават световните агенции. Безспорен фаворит е дългогодишният премиер и силен човек в страната Реджеп Тийп Ердоган. Неговата умерена ислямска Партия на сигурността и развитието (ПСР) е в управлението на южната ни съседка вече над 10 години.
Поне в първите часове активността е по-ниска от тази на последните местни избори. "Нашият народ избира за първи път без посредничество своя президент. Това е много, много важно събитие в политическата история на Турция", заяви Ердоган, след като гласува.
Евентуална победа днес би отворила пътя на сегашния министър-председател към 5-годишен президентски мандат и шанс за втори.
Опонентите на премиера са двама - 71-годишният кандидат на обединената опозиция Екмеледин Ихсаноглу и Селяхаттин Демирташ от прокюрдската Демократична партия на народите.
Социолозите не дават особени шансове и на двамата, като се очаква премиерът да стане президент още след гласуването днес – с между 51% и 55% подкрепа от избирателите. Ако все пак се стигне до балотаж, той ще се проведе на 24 август.
В речта си след обявяването на кандидатурата си Ердоган говори за намерението си да създаде "нова Турция..., където само народът ще решава". Турският премиер никога не е криел, че иска да замени съществуващата парламентарна система с полупрезидентска, за да запази контрола си върху изпълнителната власт.
Той е най-дълго управлявалият Турция политик от Мустафа Кемал Ататюрк насам. Реджеп Ердоган започва стремителния си път към властта в южната ни съседка като кмет на Истанбул и по-късно се оказва на точното място в точното време, когато след унищожителното земетресение през 1999 г. лъсва невъзможността на традиционните партии да изведат страната от кризисната ситуация. Така ПСР постепенно става централна политическа сила, а лидерът й печели всички избори от 2002 г. насам. Междувременно, южната ни съседка стана една от най-бързо развиващите се икономики в света.
Въпреки това, последните 12 месеца бяха тежки за силния човек край Босфора. Месеци наред в големите турски градове хиляди млади хора протестираха с искане за повече граждански свободи, като в отговор демонстрациите бяха брутално смазвани от силите на реда.
В същото време, влиятелният духовник Фетхуллах Гюлен, някогашен съюзник на Реджеп Ердоган, се обяви срещу властта в Анкара. Смята се, че с контактите си в армията, полицията и разузнаването, именно той е спомогнал за избухването на ред корупционни скандали, в някои от които беше замесен даже самият премиер.
Освен това, трагедията в мината в Сома, когато загинаха над 300 души, също стана повод за критики към управляващите.
Лаптоп без собственик приземи самолет в София
Около 19:00 ч. вчера самолет на авиокомпанията Turkish Airlines, изпълняващ редовен полет Брюксел – Истанбул, кацна аварийно на Летище София, съобщиха от аерогарата. Причината беше намерен на борда лаптоп без собственик със съмнения за взривно устройство.
Това стана броени часове преди отварянето на избирателните секции в южната ни съседка.
След приземяването на самолета на Летище София, той беше отведен на безопасно място, а пасажерите – евакуирани. При проверка не беше установена заплаха за пътниците и полетът продължи своя редовен маршрут.
Развитието на ситуацията следеше служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова, която беше в постоянна връзка с летищните власти и ГД „ГВА“.