Властите в Турция обявиха спирането на 131 медии като резултат на взетите мерки след опита за преврат на 15 юли.
Става въпрос за 3 новинарски агенции, 16 телевизионни канала, 23 радиа, 45 вестника, 15 списания и 29 издателства.
Националният всекидневник „Заман”, заедно с английската му версия „Заман днес” са сред спрените.
Припомняме, на 4 март 2016 излезе съдебно решение, според което вестникът ще продължи работата си, но ще бъде под държавен контрол. Късно вечерта на същия ден полицията щурмува офисите на вестника. Последваха протести пред редакцията, а силите на реда използваха срещу тях сълзотворен газ и водни струи.
Тогава вестникът имаше тираж от 650 000 броя, който след това се срина.
Затваря се и една от най-големите информационни агенции - „Джихан”. Съдебното решение от 4 март 2016 засягаше и тази медия. Турското правителство твърдеше още през март, че „Заман” и „Джинан” са свързани с проповедника Фетулах Гюлен.
Сред другите национални вестници са опозиционният всекидневник „Тараф”, вестниците „Бугюн” и „Мейдан”. След телевизионните канали са „Каналтюрк”, „Саманйолу Нюз”, „Бугюн ТВ” и детският канал „Юмурджак”. От радио станциите са „Актуел”, „Бурк” и „Дуня”, а от списанията „Аксийон”, „Сизинти” и „Нокта”.
В списъка преобладават регионалните средства за масово осведомяване. За множеството от спрените медии се твърди, че имат връзка с Фетулах Гюлен.
Турското правителство обвинява именно проповедника за главен организатор на опита за преврат преди две седмици.
Отделно от спирането на медии вчера правителството обяви уволнението на 1700 военни, включително 149 генерали и адмирали.
И спирането на медиите, и уволнението на военните бяха обявени в държавния вестник „Ресми Газет”.
В допълнение на заповедта за арест на 47 журналисти от вестник „Заман”, властите издирват за арест 42 други журналисти.