Реджеп Тайип Ердоган е новият стар президент на Турция. Той ще управлява страната на практика еднолично през следващите пет години. Неговата Партия на справедливостта и развитието обаче  не успя да спечели мнозинство в парламента.

Изборите оформиха няколко региона Турция – европейският, който подкрепи Мухарем Индже; Азия и Анадола, които гласуваха категорично за Ердоган, и вота на кюрдите, които подкрепиха Селахатин Демирташ.

Накъде ще поеме Турция след този исторически вот и каква ще бъде политиката на Анкара към Балканите и Западна Европа?

„Политиката на Ердоган остава предвидима, когато става въпрос за Балканите и Европа. Линията на неосманизъм ще продължи да се спазва, а влиянието на Турция в Босна и Албания ще се задълбочава”, прогнозира експертът Боян Чуков.

„Връщаме се към старата стратегия на Османската империя за рециклиране на мюсюлманските анклави на Балканите и там, където има мюсюлмани, Турция ще се старае да възстанови своето влияние”, смята той.

Чуков не изключва и опит за рестарт на проекта партия ДОСТ у нас. Турското влияние ще се засили и в Западна Европа, особено в страни като Германия, Франция, Холандия.

На този фон единственият голям проблем пред новата-стара власт в Турция изглежда задълбочаващата се икономическа криза в страната.

„При падащите чуждестранни инвестиции, при неясната политическа ситуация, при напрежението, което има… Всичко това отблъсква чуждестранните инвеститори и създава ситуация за несигурност на Турция. Икономиката на Турция е в сериозен колапс и според мен няма перспективи за нейното подобряване”, коментира Милен Керемидчиев.  

Кризата в диалога между ЕС и Турция ще се задълбочава – това прогнозират и Керемидчиев, и Чуков.

Вижте още във видеото:

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement