Неправителствената организация "Трансперанси интернешънъл" (FTC) призова страните от Г-20, които провеждат среща в Австралия, да вземат мерки за "ограничаване на мръсните пари" и изчистване на финансовите потоци след неотдавнашните разкрития за данъчната оптимизация в Люксембург.
"Държавните глави трябва да използват своите 48 часа в Бризбейн съзнателно, за да постигнат консенсус по някои разумни мерки, за ограничаване на незаконните финансови потоци", заяви директорът на FTC Портър МакКонъл в комюнике. "Предвид факта, че финансовата прозрачност става все по-необходима за стабилността на световната икономика, ръководителите на Г-20 трябва да вземат конкретни мерки за изчистване на финансовата система", допълни тя.
Около 40 световни медии публикуваха миналата седмица разследване, което разкри, че между 2002 и 2010 г. Люксембург е сключил данъчни споразумения с 340 международни компании, сред които "Епъл", "Амазон, "Икеа", "Пепси", "Хайнц", "Веризон" и "Ей Ай Джи", за да намалят данъците си, лишавайки европейските държави от данъчни приходи в размер на милиарди евро, припомня АФП.
На Деветата среща на върха на страните от Г-20 лидерите обсъждат мерки за засилване на контрола над банките и финансовите пазари, както и за защита на данъкоплатците при фалити на банки. Водеща е и темата за борбата с данъчната оптимизация, както и климатичните промени, дискутирани в светлината на преговорите за сключване в Париж в края на идната година на обвързващо споразумение за борба с последиците от глобалното затопляне.
В навечерието на срещата на върха в Бризбейн руският президент Владимир Путин предупреди в интервю за ТАСС, че не трябва да има конфронтация между блокове в рамките на Г-20, визирайки риска от обособяване на два блока - на западните страни и на нововъзникващите пазарни икономики.
Путин разкритикува налагането на санкции срещу Русия от някои страни от Г-20 заради политиката й към Украйна, които казват, че го правят от името на цялата група, но което според него противоречи на принципите на Г-20, както и на международното право.