Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща бързо да разреши „проблема с престъпността“ в Чикаго, описвайки го като „най-опасният град в света“ и намеквайки, че може да изпрати войски в метрополиса в Средния Запад.

„Ще разреша проблема с престъпността бързо, точно както направих във Вашингтон“, заяви Тръмп, имайки предвид разполагането на резервисти от Националната гвардия по улиците на столицата на САЩ от миналия месец.

„Чикаго е най-лошият и най-опасният град в света, безспорно“, каза той и добави, че Дж. Б. Прицкер, демократичният губернатор на щата Илинойс, където се намира Чикаго, „се нуждае от помощ, просто още не го знае“.

Тръмп цитира в публикацията си най-новите статистически данни за престъпността в третия по големина град в Америка: около 54 души са били простреляни в Чикаго през почивните дни, включително осем смъртни случая, а цифрите за предходните два уикенда са сходни, предаде БГНЕС. 

„Чикаго отново ще бъде безопасно място, и то скоро“, настоя той, цитиран от АФП.

Коментарите идват, след като републиканският лидер многократно заплаши да изпрати хиляди американски военни в крепости на демократите като Чикаго и Балтимор, градове, които той критикува като зони с висока престъпност, пълни с нелегални имигранти.

През последните дни Прицкер влезе в конфликт с Тръмп, обвинявайки президента, че с разполагането на войски е започнал „инвазия“, за да подкрепи антикриминалната си и антиимиграционна програма.

Хиляди войници от Националната гвардия и морски пехотинци бяха разположени в Лос Анджелис от юни насам, с цел да подпомагат полицията в потушаването на протестите и безредиците, предизвикани от акциите на Тръмп срещу мигрантите без документи.

Тръмп разпореди разполагането на Националната гвардия и във Вашингтон през август. Той твърди, че тази мярка е повишила сигурността в града. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK