УНИЦЕФ започна спешна имунизация на стотици хиляди деца в Непал. По данни на организацията в палатковите лагери има реална опасност от избухването на епидемия от дребна шарка.
Хуманитарната криза в страната се задълбочава, съобщават пратениците на bTV Иван Георгиев и Борис Пинтев.
Един от най-засегнатите райони в долината на Катманду е градът Бхактапур, който е исторически и религиозен център. Хората имат само един водоизточник – кладенец, пълен с боклуци.
Прави впечатление, че въпреки огромните количества хуманитарна помощ, които са насочени към засегнатите райони, хората на това място просто нямат бутилирана вода. Никъде не се виждат такива бутилки, очевидно хората нямат и пари да си купят такава вода.
„Това е зона, обявена за световно културно наследство от ЮНЕСКО. Ние живеехме тук, но къщата е разрушена и сега нямаме нищо. Не се надяваме на правителството - то дава само на богатите, а бедните умират”, каза един от пострадалите в труса.
За разлика от болниците в Катманду, тук няма нито един доброволец. Нещо повече - в столицата лечението и медикаментите са безплатни, а тук всеки пострадал ще трябва да си плати за всичко.
В същото време, не всички жители на Бхактапур имат даже какво да сложат на трапезата си.