Немски стартъп за крионика предлага шанс за втори живот на цената на спортен автомобил. Дали криогениката е на една ръка разстояние, или все още е празно обещание?

Линейката, паркирана до зелена улица в центъра на Берлин, е малка, почти като играчка, дебела оранжева ивица по страните ѝ, плетеница от кабели, които се спускат от тавана. 

Това е една от трите линейки, модернизирани и управлявани от Tomorrow.Bio, първата европейска лаборатория за крионика, чиято мисия е да замразява пациенти след смъртта им и един ден да ги връща към живота, като цената на всичко това е 200 000 долара, пише Би Би Си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Емил Кендзиора е съосновател на Tomorrow.Bio и бивш изследовател на рака, който сменя професията си, след като установява, че напредъкът в лечението на болестта е „твърде бавен“.

Въпреки че първата в света лаборатория по крионика е открита в Мичиган преди почти половин век и предизвиква трайно разделение между тези, които вярват, че това е бъдещето на човечеството, и другите, които го отхвърлят като нецелесъобразно, Кендзиора казва, че „апетитът“ се засилва. 

Досега те са замразили трима или четирима души и пет домашни любимци, а още почти 700 души са се записали. През 2025 г. те ще разширят дейността си, за да обхванат цялата територия на САЩ.

Никой досега не е бил успешно съживен след криоконсервация, а дори и да е така, потенциалният резултат може да бъде връщане към живот с тежки мозъчни увреждания.

Фактът, че към момента няма доказателства, че организми със сложни мозъчни структури като човешките могат да бъдат успешно възстановени, показва, че тази концепция е „абсурдна“, казва Клайв Коен, професор по неврология в Кралския колеж в Лондон.

Снимка: iStock

Той смята, че и изявленията, че нанотехнологиите или конектомиката (картографиране на мозъчните неврони) ще преодолеят сегашната пропаст между теоретичната биология и реалността, са свръхобещания.

Тези критики не са намалили амбициите на Tomorrow.Bio. След като пациентът се регистрира във фирмата и лекар потвърди, че е в последните дни от живота си, фирмата изпраща линейка до мястото, където се намира.

Когато пациентът бъде обявен за мъртъв, той се премества в линейката на Tomorrow.Bio, където започва процедурата по крионика. Стартъпът е мотивиран от пациенти, чиито сърца са спрели при ниски температури и по-късно са били отново задействани.

Един от примерите е Анна Багенхолм, която през 1999 г. прекарва два часа в клинична смърт по време на ски ваканция в Норвегия, но по-късно е съживена.

По време на процедурата телата се охлаждат до отрицателни температури и се снабдяват с криопротективна течност. 

Планът на създателите на тази кионика би бил в някакъв момент в бъдещето медицинските технологии да са напреднали достатъчно, така че ракът или каквото и да е довело до смъртта на пациента на първо място да е лечимо и самата процедура по криоконсервация да може да бъде отменена.

Дали това ще се случи след 50, 100 или 1000 години, можем само да гадаем. „В крайна сметка това няма значение. Стига да поддържате температурата, можете да поддържате това състояние за практически неограничен период от време“, обясни съоснователя на стартъпа.

Много неща, за които не е доказано, че работят, може да работят - просто никой не ги е пробвал, обясни още Кендзиора.

За тези, които не се занимават с крионика, тази идея може да звучи като нещо средно между заблуда и антиутопия. Въпреки че Кендзиора „не знае защо това да не е възможно по принцип“, броят на хората, които са били успешно съживени след криоконсервация, е нула.

Липсват и сравнителни изследвания върху животни, които да показват потенциала на този метод. Вече е възможно мозъкът на мишка да бъде съхранен чрез вливане на балсамираща течност, което дава надежда, че един ден и човешкият мозък ще може да бъде съхранен непокътнат за евентуално бъдещо съживяване - но този процес се извършва, докато сърцето на животното все още бие, което го убива.

Кендзиора казва, че съпротивата се дължи най-вече на това колко странна изглежда идеята за съживяване на мъртвец, но че повечето медицински процедури се разглеждат с подозрение, преди да станат масови.

„Вземането на едно сърце и поставянето му в друг човек на пръв поглед звучи много странно“, казва той за трансплантацията на органи, “но ние го правим всеки ден.“

Той смята, че криониката може да бъде просто още една процедура в този списък.

Криониката е част от процъфтяващата сфера на удължаването на живота, в която сега преобладава говоренето за дълголетие, което обещава повече години, прекарани в добро здраве. Въпреки че по темата има безкрайно много съвети, подкастове и книги, практическите изследвания - поне извън редовните физически упражнения и доброто хранене - остават оскъдни.

Макар че поддръжниците на криониката се надяват, че до завръщането на пациента към живота ще бъде намерено лекарство за заболяването, което го е убило, това не може да се гарантира - нито че нещо друго няма да съкрати времето му на Земята за втори път. Съществува и въпросът за прекомерно високата цена.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK