Броят на пожарите и площта на изгорелите земи в Канада, както и количеството дим, което се отделя от пламъците, са безпрецедентни през този сезон. Според властите това е само началото. Пожарите се разразяват по едно и също време в цялата страна, което също е необичайно.
Димът от тях се разпространява в Северна Америка и извън нея, задушавайки милиони хора и предизвиквайки сериозни предупреждения за качеството на въздуха.
Към сряда в Канада са изгорели повече от 8 млн. хектара гори и пасища, с което е подобрен годишният рекорд от 7,3 млн. хектара, поставен през 1989 г., посочва АФП. Все още дори не е достигнат пика на пожароопасния сезон, който обикновено е през юли или август.
Горещата и суха пролет е довела до голям горивен слой - изсъхнала растителност и мъртви клони горите на Канада. Тлеещите хумусни пожари, които могат да горят дълбоко под земята, произвеждат много дим, което води до по-високи емисии на въглероден оксид, казва Джак Чен от канадското министерство на околната среда.
Последиците за климата са опустошителни, тъй като бореалните гори отделят 10 до 20 пъти повече въглерод на единица изгоряла площ в сравнение с други екосистеми.
Стотиците горски пожари от началото на май досега са генерирали близо 600 млн. тона въглероден диоксид, което се равнява на 88% от общите емисии на парникови газове от всички източници в страната през 2021 г., съобщава Службата за мониторинг на атмосферата на Коперник (CAMS).
Какви са опасностите за здравето?
Димът от горските пожари е по-токсичен от други видове дим и може да бъде по-опасен за човешкото здраве, отколкото други източници на замърсяване на въздуха. Частиците са фини и могат да навлязат дълбоко в дихателните пътища.
Според експерти димът от горските пожари, съставен от озон, серен диоксид, азотен диоксид, въглероден оксид, летливи органични съединения и фини частици PM2,5, представлява опасност за всички.
Но той може да бъде особено опасен за малките деца, бременните жени, пушачите, възрастните хора и тези, които страдат от хронични здравословни проблеми, предупреждава канадското правителство.
"Частиците са толкова малки, особено свръхфините, че могат да попаднат чак в белите дробове, а след това да преминат в кръвния поток и да доведат до възпаление", казва Кортни Хауърд, лекар в спешното отделение в Йелоунайф в канадските Северозападни територии.
Това може да има и преки последици върху психичното здраве, настроението и тревожността, предупреждават лекарите.
Последиците за дивата природа
Димните частици от горските пожари съдържат по-голям дял замърсители на въглеродна основа в различни химични форми, които могат да се разпространят на стотици километри от самите пожари.
Този дим може да доведе до "остри или хронични ефекти върху здравето на дивата природа", точно както при хората, казва Матю Мичъл от Университета на Британска Колумбия във Ванкувър.
"В дима има цял набор от химикали, които могат да повлияят на газообмена в кръвта, да намалят капацитета на белите дробове на животните", казва той пред АФП.
„Отслабените животни са склонни да "почиват повече или да се опитват да намалят активността си. Така те не излизат навън и не се хранят, не търсят храна или партньори. Дори морските бозайници, като китове и делфини, могат да бъдат засегнати от дима, когато излизат да дишат", посочва още експертът.