В 13:45 ч. местно време Джо Байдън съобщил на екипа си, че се отказва от президентската надпревара. В 13:46 ч. – минута по-късно – бе разпространено официалното съобщение, от което разбра и целия свят, съобщава „Асошиейтед прес“.

Анализатори посочват, че екипът на американския президент продължавал да работи по подготовката на кампанията му до този момент. Те планирали събития и пътувания за следващите няколко седмици, когато разбрали новината.

Макар Байдън да се окопаваше все повече и да настояваше публично, че няма да се откаже от надпреварата за Белия дом, американският президент явно тихо е размишлявал над своето оттегляне през последните няколко седмици, казват анализатори. В крайна сметка президентът все решението абсолютно сам, докато боледува от COVID-19, в дома си в Делауер. Той го обсъдил само със съпругата си и няколко души от най-вътрешния му доверен кръг.

„Това със сигурност е едно от най-трудно взетите решения в живота му“, коментира сенатор Крис Куунс, който разговаря с Байдън още в неделя. „Знам, че искаше да продължи да се бори, знаеше, че може да победи Доналд Тръмп отново. Но колкото повече обратна връзка получаваше, толкова повече се бореше с разбиранията си какво е добре за страната“, каза Куунс в интервю за медията.

Хронологията на едно решение

Какво точно се е случило в часовете преди Джо Байдън да се откаже от президентската надпревара „Асошиейтед прес“ разказва на базата на анонимни интервюта с най-приближените на американския президент.

Едва в събота вечерта Байдън вече бил стигнал до заключението, че няма да се кандидатира за втори мандат. Тогава започва да пише изявлението си към американците.

Американският президент прекъсна кампанията си за няколко дни, които прекара в изолация заради коронавируса. Именно тогава всичко започнало да му се изяснява – шансовете му за победа се влошили дотолкова, че самата му партия била готова на открит бунт срещу неговата номинация. В същото време гласовете на обикновените избиратели също изразявали притеснение, че Байдън е прекалено стар за тази позиция.

В тези часове преди да обяви решението си, Байдън бил в компанията на съпругата си Джил Байдън, стратегът Майк Донилон, своят съветник Стийв Ричети, заместник шефът на Белия дом Ани Томасини и Антъни Бернал – старши съветник на първата дама.

Снимка: Getty Images

До неделя сутринта, неговото решение вече придобило форма. Разговарял няколко пъти с вицепрезидента Камала Харис, която по-късно подкрепи за президентската номинация. Последвали разговори с шефа на екипа му в Белия дом Джеф Зайнтс и дългогодишният му съветник Джен Омейли Дилън.

 

В 13:45 ч. местно време малка група старши съветници от Белия дом и екипа по президентската кампания били събрани, за да им бъде съобщено решението на Байдън. Минута по-късно екипът, който поддържа социалните мрежи, публикува официалното изявление. Половин час по-късно президентът обяви подкрепата си за Харис.

Анализатори коментират, че случилото се е внимателно координирано така, че първото изявление на Байдън да звучи категорично и финално преди да предприеме следващата стъпка.

Дебатът и седмиците след него

Дебатът от 27 юни значително влоши положението на Джо Байдън в собствената му партия и за обикновения избирател. Но проблемите му започват много преди това.

Още през август 2023 г. допитване установи, че 77% от американците смятат, че Байдън е прекалено стар, за да бъде ефективен още четири години. До април повече от половината американци вече смятаха, че президентството на Байдън влияе зле на Съединените щати.

В същото време публично Байдън отказваше да се откаже от надпреварата и настояваше, че е годен за позицията. Всички негови съветници, също толкова убедени в качествата му, организираха няколко публични дебата с Доналд Тръмп… и така се стигна до този от 27 юни.

Снимка: Getty Images

Тогава американският президент даваше безсмислени отговори, разсейваше се по средата на изречението и гледаше пред себе си без емоция – всичко това пред публика от 51 милиона души. Най-притеснителното за Демократическата партия е невъзможността на Байдън да опровергае лъжите, които Доналд Тръмп избълва по време на дебата.

След този провал, президентът и неговия екип посочиха толкова много различни причини за лошите резулатти – умора, болест, липса на сън.

Бавното приемане

Публично и в ограничен кръг, Байдън проведе истинска битка, за да остане в надпреварата за Белия дом. Той изразил своето раздразнение от явната позиция на много демократи, които се обявиха срещу повторната му номинация за президент. Най-ядосан бил от това, че бившият президент Барак Обама и говорителят Нанси Пелоси също смятали така.

Снимка: Getty Images

Въпреки многобройните разговори с демократи, с избиратели, с журналисти, Байдън не успял да разсея съмненията.

 

Чък Шумър поканил старшите съветници на Байдън на среща на 11 юли, за да обсъди с тях притесненията си. Не минало без скандали. Всички сенатори изразили притесненията си – всички били убедени, че президентът не може да спечели.

Два дни по-късно, на 13 юли, Шумър се срещнал с американския президент и го помолил лично да се оттегли. Посочил, че ако Байдън не го направи сега може да нарани наследството си. Моли го да помисли по темата. Байдън тогава отговаря „Имам нужда от още една седмица“ и двамата мъже се прегръщат за довиждане.

Решението

Всичко течало нормално в екипа на Байдън до неделя, когато президентът дръпна ръчната спирачка.

Президентът, заедно с малкия си екип от съветници, решава да публикува изявлението в социалните мрежи отколкото да рискува изтичане на информация при подготовката на стандартно телевизионно обръщение.

Снимка: Getty Images

Повечето служители в кампанията му нямали никаква представа какво се случва. Часове след официалното изявление, уебсайтът на Байдън не беше обновен, за да показва, че той се отказва от надпреварата.

В първите минути след като станало ясно, висшите съветници на Байдън провели телефонни разговори с персонала на Белия дом, за да уточнят най-важното – това не води до никакви промени за текущата работа.

Повечето замесени описват усещането след официалното съобщение като… облекчение. И лека надежда.

В следващите дни предстои Джо Байдън да направи телевизионно обръщение към нацията.