120 тона силно радиоактивна вода изтекоха в авариралата АЕЦ „Фукушима” в Япония. Течът е предизвикан от пробив в тръба от системата за почистване на централата, съобщиха от компанията-оператор „Токио илектрик пауър” (ТЕПКО, TEPCO).
Според съобщението част от замърсената вода е попаднала в океана. Това е вторият подобен инцидент от декември миналата година, съобщава ИТАР-ТАСС. От ТЕПКО не уточняват причините за поредната авария.
Специалистите на компанията обаче вече са отчели рязко покачване на радиационния фон в засегнатия участък. Замерванията сочат 140 хил. бекерела на куб. см, което превишава многократно безопасните равнища. Работата по отстраняване на теча продължават.
Според японските власти положението в АЕЦ „Фукушима 1” е под контрол. Най-трудният етап от ликвидацията на последствията от инцидента – изваждането на разтопеното ядрено гориво – може да започне обаче най-рано след 10 години. Процесът може да продължи 25 години, след което предстои да бъдат демонтирани помещенията, в които се намират енергоблоковете.
Аварията в АЕЦ „Фукушима” бе предизвикана от вълни-цунами след опустошителното земетресение през март 2011 г. Вълноломът на централата не се справи с гигантските вълни. Въпреки че реакторите се изключиха автоматично, водната стихия повреди резервната система за охлаждане, което доведе до прегряването им.