България предприе модернизация на въоръжените си сили и е една от членките на НАТО, които надхвърлят границата от 2% от БВП за разходи за отбрана, пише National Interest в материал, цитиран от БГНЕС.

Това беше постигнато с придобиването на F-16 Fighting Falcon, който ще замени остарелите изтребители от съветската епоха от времето на Студената война, включително МиГ-29. Най-старият от тези самолети е доставен в края на 80-те години на миналия век.

През 2019 г. България подписа договор за 1,2 млрд. долара с Lockheed Martin за осем Fighting Falcon, в резултат на което страната изразходва 3% от своя БВП за отбрана. През 2021 г. тя увеличи поръчката с още осем изтребителя, като плащанията са разсрочени за няколко години. Очакваше се първият самолет да бъде доставен през 2023 г., но производството беше забавено поради глобалната пандемия Ковид-19.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първият от първоначално поръчаните от София осем F-16 Block 70 Fighting Falcon беше официално предаден. Eдноместният F-16C ще остане в САЩ за обучение на въздушни и наземни екипажи, а двуместният оперативен учебен самолет F-16D отлетя от завода на Lockheed Martin в Грийнвил, САЩ, за 3-та изтребителна авиобаза на българските ВВС (BuAF) в Граф Игнатиево край Пловдив и пристигна в България на 2 април 2025 г.

„Това не е просто изтребител, а символ и олицетворение на стратегическото партньорство на България със Съединените щати. Партньорство, което предлага нова перспектива за Българската армия“, заяви българският министър-председател Росен Желязков.

„За Военновъздушните сили това означава нова ера в тяхното развитие“, каза военният министър Атанас Запрянов в словото си. „Пред бойната ни авиация има бъдеще от страна на ВВС, защото те вече имат нов тип самолет, който ще бъде в експлоатация през следващите тридесет-четиридесет години. А това, убеден съм, ще мотивира личния състав да изпълнява службата с много по-голямо желание и с големи перспективи.“

По време на трансатлантическия полет българските F-16 летяха в компанията на нови изтребители на Словакия. Съгласно изискванията на международното авиационно право всички самолети бяха обозначени с емблемите на ВВС на САЩ, които бързо бяха заменени, когато F-16 кацнаха в съответните страни.

Цистерна KC-135 на Националната въздушна гвардия на Тенеси (TN ANG) осигуряваше зареждането с гориво във въздуха по време на полета от Южна Каролина до Европа.

България вече е втората европейска държава и член на НАТО, която получава F-16 Block 70, следвана от Словакия, която получи първите модернизирани многоцелеви самолети през юли миналата година. И двата съюзника от НАТО ще увеличат своя флот от Fighting Falcons, като доставките ще бъдат завършени до края на 2027 г.

Към началото на тази година Lockheed Martin, която продължава да произвежда F-16, има неизпълнени поръчки за 117 самолета Block 70/72, а 23 са доставени на международни партньори. По-рано този месец Тайван също получи първия от своите Block 70 Fighting Falcons, а Държавният департамент на САЩ одобри продажбата на изтребители Block 70/72 на Филипините.

България получава F-16, но десетилетната програма за модернизация на българската армия ще продължи. Въпреки това Желязков отхвърли призивите на президента на САЩ Доналд Тръмп членовете на НАТО да увеличат разходите до 5% от БВП.

„Значителен брой страни от НАТО не достигат 2% разходи за отбрана, така че все още е рано да се говори за ново увеличение“, заяви премиерът Желязков през февруари, докато участваше в среща на лидерите на ЕС, Великобритания и генералния секретар на НАТО.

Със закупуването на F-16 България достигна 3% от БВП (за отбрана), така че е надхвърлила целите на ЕС.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK