Американски войник, който заминава като доброволец в Украйна, за да се изправи срещу руската армия, разказа, че Москва използва бял фосфор във войната.
Интервюто с младия мъж беше излъчено по американската телевизия Си Би Ес. Истинското му име не става ясно, а единствено неговият военен прякор – Елвис.
„Войната в Украйна се води срещу чистото зло“, казва той в интервюто. По думите му всеки, който предлага Киев просто да започне мирни преговори с Москва, трябва първо да отиде и да се разходи по селата в Украйна, за да разбере какво се е случило наистина.
Най-шокиращото от всичко е, че по време на интервюто Елвис разказва за използването на бял фосфор в руските атаки – нещо, което от Москва твърдо отричат, но Елвис е виждал с очите си.
„Белият фосфор пада към земята изключително бавно, но няма какво да направиш. Всичко, до което се докосва просто се възпламенява“, разказва Елвис.
Той е присъствал на атака с бял фосфор, който изгорил живи между 20 и 30 украински войници.
„Много от тези момчета носят пистолети с един куршум в тях. Чуваш ги, че крещят от болка при допира на белия фосфор, след което казват „довиждане“ и се прострелват в главата. Предпочитат сами да си теглят куршума вместо да изгорят живи“, разказва мъжът.
„Има определени оръжия, които съм виждал на бойното поле в Украйна… добре, война е, разбирам го, но има оръжия, за които ако светът види какво причиняват и как умират хората от тях, това ще се превърне в още по-голяма трагедия“, казва Елвис.
Какво представлява белият фосфор?
Белият фосфор е химикал с консистенцията на восък, който се възпламенява моментално когато има контакт с кислород.
Най-основната му функция във въоръжението е да гори изключително ярко, като се използва за осветляващи атаки в цял свят, включително и в Съединените щати. Прилага се в нощни условия, когато видимостта е намалена, за да се освети дадена мишена.
При контакт с кожа обаче е изключително опасен и може да доведе до бавна и мъчителна смърт.
Белият фосфор гори с пламък с температура 800 градуса по Целзий. Химикалът не спира да гори докато не абсорбира целия наличен кислород.
При контакт с човек той изгаря кожата бавно и надълбоко, като може да прогори и кости. При опит да бъде изчистен, замърсяването се разпространява по незасегнатите части на тялото. Тъй като белият фосфор не спира горенето, той се абсорбира надълбоко в тялото и може да доведе до органна недостатъчност.
Димът на белия фосфор води до раздразнение на очите и меките тъкани.
Използване и забрани
За първи път бял фосфор се използва за палежи през XIX век от ирландски националисти.
Белият фосфор е популярен и по време на Първата и Втората световни войни, а по-късно се използва в Ирак, Ливан, Афганистан, Нагорни Карабах и Виетнам.
Белият фосфор се използва широко в химичната индустрия, но е забранен и ограничен за определени военни цели.
Според Параграф 1, Протокол III от Конвенцията за определени конвенционални оръжия, белият фосфор спада към категорията запалителни оръжия. Те се дефинират с описанието „муниции, които се използват за подпалване на обекти или за причиняване на рани от изгаряния на хора“. В същия протокол, но Параграф 2, забранява използването на запалителни оръжия срещу цивилни цели (забранено и според Женевската конвенция).
„Забранено е използването на запалителни оръжия срещу цивилни цели, както и военни такива, които се намират на цивилен терен, освен ако не са предприети всички мерки по минимизиране на жертвите“, пише в конвенцията.
Въпреки това има и изключения. Според забраните белият фосфор може да се използва с цел създаване на димна завеса, осветляване на мишени и други. Позволено е и използването срещу военни цели, но под условие, че се използва за минимално поразяване на живи цели.