Изменението на климата оказва трайно въздействие върху световните водни цикли. В зависимост от разположението на всяка страна, това може да има различно влияние – в някои региони има наводнения, а в други - суша.
Можем да противодействаме на този процес по различни начини, сред които постепенното отказване от изкопаемите горива, подобряване на сътрудничеството в областта на данните за водата и информираност на населението.
Според нов доклад на Световната метеорологична организация /СМО/ водната сигурност на милиони хора е изложена на риск, тъй като изменението на климата и човешката дейност води до объркване в хидрологичните цикли, а това до множество природни бедствия.
Досега липсата на данни е възпрепятствала наблюдението на все по-нестабилния воден цикъл. Той оказва влияние върху снабдяването с питейна вода и наличната вода за земеделските култури. Нужни са интегрирани политики за управление на водите, които са неразделна част от действията в областта на климата.
Обмен на данни
Данните са ограничени и от липсата на мониторинг в някои региони, включително Африка, Близкия изток и Азия, които са особено засегнати от недостатъчни данни от наблюдения.
За щастие на този проблем вече се обръща сериозно внимание и се проследяват положителни резултати. Встъпителният доклад за 2021 г. се основава на данни от едва 38 станции, докато в доклада за 2022 г. те ще бъдат повече от 500.
Необходимо е и финансиране, което да помогне за запълване на пропуските в мониторинга и да осигури по-ясна обща картина на световните водни ресурси.
Промени в нивата на водата
Според доклада през 2022 г. повече от половината от световните водосборни басейни са имали необичайни нива на вода, вливаща се от реките, от които произхождат. Повечето от тях са били по-сухи от средното, а някои много пълни.
Ниските нива в реките и непостоянните валежи, свързани с изгарянето на изкопаеми горива, са основният виновник за световните природни бедствия през 2022 г. САЩ се сблъсква с транспортни затруднения по река Мисисипи. През 2022 г. водоснабдяването на Парагвай бива прекъсвано на няколко пъти поради недостиг на вода.
В Европа сушата затруднява транспорта по реките Дунав и Рейн, а френските атомни електроцентрали имат проблеми с производството поради липса на вода за охлаждане.
В доклада се отбелязват и областите, които са претоварени с вода. Над средните нива в басейна на река Нигер и крайбрежните райони на Южна Африка са свързани с големи наводнения през 2022 г. Повече от 1700 души са загубили живота си при наводнение в басейна на река Инд в Пакистан миналото лято.
В доклада се прави оценка и на замръзналите водни запаси в сняг и лед. Установено е значително намаляване на снежната покривка във високопланинския район в Азия, което води до скъсяване на периода на топене на снега и до раздуване на езерата, захранвани от топенето на ледниците. Европейските Алпи страдат по подобен начин с намалена снежна покривка и загуба на ледници.
Ранно предупреждение за бедствия
Според ООН над 90 % от природните бедствия са свързани с водата, включително суша, наводнения, горски пожари и замърсяване.
СМО е поела задачата да разработи системи за ранно предупреждение до 2027 г. Само половината от света има достъп до системи за ранно предупреждение, като такива липсват в Африка, малките островни държави и развиващите се страни.
Системите за ранно предупреждение са от ключово значение за намаляването на въглеродните емисии, причинени от човека, и за избягване на щети причинени от нестабилността на водните системи.