Подводни археолози разкриват още от тайните на потъналата Месамбрия. Подводните археологически проучвания в стария Несебър приключват.

От няколко години учените от Центъра за подводна археология са съсредоточили усилията си в изследването на потъналите крепостни съоръжения на античното селище.

Докато екипът се подготвя за едно от последните си гмуркания, Найден Прахов и Ивелина Петкова от Центъра за подводна археология разказват повече за откритията през този сезон.

Вече под вода могат да се видят съоръжения от три различни епохи.

"Това е археологическият ни обект, разкрихме крепостни съоръжения от три исторически епохи. Най-старите са крепостни зидове, изградени от големи квадри, вероятно от IV век пр.Хр., от късно класическата или елинистическата епоха. Върху тях откриваме основата на зид, продължението на този зид, византийската стена от V век след Хр. Интересното в случая е, че откриваме добре запазени останки от дървена конструкция, кофраж, в който е бил излят бетон. Римски бетон, който е основата на крепостната стена“, коментира д-р Найден Прахов, директор на Център за подводна археология.

„Това е много ценна находка - тези дървени останки, дъски, греди - над 30 открихме, защото от тях ще вземем проби и ще ги изследваме, можем да ги датираме и да определим точно кога е построена тази стена“, посочва още той.

И върху останките от тази византийска стена, в смесен градеж – тухли, хоросан и камъни, лежат тези гигантски камъни и блокове, които са натрупани при по-късен етап, може би късно Средновековие, османски период. Така че това е третият, най-късният градеж.

„Вероятно тези крепостни съоръжения са служили, за да възпрепятстват вражеските войски да заобикалят древния град от тази страна, покрай брега покрай крепостните стени да могат да го заобиколят“, коментира д-р Прахов.

Несебър не е потънал изведнъж, а вълните в продължения на хилядолетия са отнемали от крепостните съоръжения на античното селище.

"Свикнали сме да казваме че около 1/3 от Несебър е потънал. Обаче е възможно да ревизираме това мнение и да кажем, че може би половината град, половината от древния град се намира под вода“, посочва Ивелина Петкова – водолаз от Центъра за подводна археология.

Миналата, по-миналата година направихме проучване на едно от най-дълбоките съоръжения. То беше на 5,7 метра. Тази година открихме още една стеничка, която не е документирана досега никъде, тепърва предстои да я разглеждаме. Не е ясно дали е стена, или част от улица, но тя също се намира на подобна дълбочина - на 5,6 метра. Така че, ако започнем да откриваме нови съоръжения на тези дълбочини, вероятно ще се окаже, че една много голяма част от Несебър, поне половината, е под вода.

„Въпреки че преди две години тук се осъществи един проект за почистване на пристанището, бяха извадени стотици гуми и други боклуци, но те продължават да се натрупват и този проблем касае всяко едно пристанище. Където имаме археологически пластове, те са покрити поне под два метра боклуци“, казва Ивелина Петкова.

„Археологическа карта на потъналия Несебър има под вода. Още Люба Огненова през 60-те години с първите експедиции започва да създава такава карта. Те са описани структурите още тогава, ние продължаваме да надграждаме тази карта. Има много обекти тук, на това място, от югоизточната стена, от южната страна, като една от целите ни е част от тези обекти, които сега са недостъпни, невидими, да ги превърнем в дестинации за подводен културен туризъм, което не е невъзможно и е един от настоящите ни проекти. В момента е само идеен проект, надяваме се да го осъществим в бъдеще“, коментира д-р Найден Прахов,

„Находките са покрити с пясък. Дори днес ще консервираме обекта, ще го покрием с пясък, с чували ще го затрупаме, за да бъде неуязвим от вълни, от течения. Ако се създаде такъв подводен тур, такава дестинация, трябва да се положат специални грижи, за да може археологическите обекти да са неуязвими. Надяваме се в близките години да го осъществим“, казва още той.

Скоро може да станем свидетели на подводни турове край потъналите крепостни стени на Несебър, които да бъдат, разбира се, и запазени, тъй като това е едно от условията за града, който е паметник на ЮНЕСКО.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement