Замърсяването на въздуха отнема живота на около 5,7 милиона души всяка година, като 95% от смъртните случаи се случват в страните с ниски и средни доходи, съобщи Световната банка.

В доклад, озаглавен Ускоряване на достъпа до чист въздух на годна за живеене планета, банката изчислява, че замърсяването на въздуха причинява икономически загуби, равняващи се на около 5% от глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) поради въздействието си върху здравето, загуба на производителност и намалена продължителност на живота.

„Един интегриран подход – например проектиране и последователност на политики, които постигат множество цели като енергийна независимост или намаляване на емисиите, заедно с мерки за намаляване на замърсяването на въздуха, може да намали наполовина броя на хората, които дишат нездравословни нива на замърсяване на въздуха до 2040 г.“, се казва в него.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По-голямата част от замърсяването на въздуха на открито в глобален мащаб е причинено от човешка дейност, се казва още в доклада, цитиран от Анадолската агенция.

Промените в политиката в области, които допринасят за замърсяването на въздуха, като селско стопанство, градско развитие, транспорт, промишленост, домашно готвене и отопление, могат да помогнат за намаляване на вредните прахови частици във въздуха.

„Държавите трябва да имат точни, надеждни, навременни, включващи и прозрачни системи за данни за мониторинг на качеството на въздуха и оценка на ефективността на политиката“, отбелязва банката.

Политики, които постигат множество цели едновременно, като например мерки, които подкрепят енергийната независимост или намаляват емисиите, като същевременно намаляват замърсяването на въздуха, могат да предложат ефективно и рентабилно решение на проблема.

Освен това според доклада икономическите ползи от интегрираните политики за управление на замърсяването се оценяват да достигнат до 2,4 трилиона долара до 2040 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK