Светът отбелязва три години от началото на войната в Украйна. Лидерите на европейските институции пристигнаха в Киев, за да изразят подкрепата на Европа.
А във Вашингтон започва срещата на президентите Доналд Тръмп и Еманюел Макрон.
Ще бъде ли намерен общ тон между Стария континент и Съединените щати в преговорите за мир?
Европа остава непоколебима в подкрепата си за Украйна – това послание се опитаха да предадат днес на света председателите на Европейската комисия и Европейския съвет, заедно с трийсетина други лидери – част от които бяха тук в Киев, а други се включиха в срещата на върха по видеовръзка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Урсула фон дер Лайен обеща Украйна да може да се възползва от плановете на Съюза да засили производството си на оръжия и отбранителните си способности, а редица държавници днес отново призоваха за вдигане на разходите за отбрана на Стария континент.
От своя страна украинският президент заяви, че мирните преговори с Русия биха могли да започнат с размяна на всички военнопленници между двете страни.
Хронологията на деня
Володимир Зеленски и съпугата му Олена посрещнаха гостите на Майдана. Със свещи в ръце лидерите почетоха паметта на загиналите във войната.
Украинският президент заяви - ако членството на страната му в НАТО остане блокирано, партньорите трябва да осигурят еквивалент, който да гарантира мира.
„Путин няма да ни даде мира даром, а ние няма да се продадем. Трябва да постигнем мир чрез сила, мъдрост и единство в нашето сътрудничество. Украйна и Европа заедно със Съединените щати трябва да бъдем на масата за преговори срещу Русия“, заяви Зеленски.
Няколко държави обещаха нова военна помощ на Украйна, като пакетът от Испания ще е на стойност 1 милиард евро. Ще бъде изплатен и одобреният по-рано европейски транш от 3,5 милиарда евро.
Според председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен целта на Путин остава капитулацията на Украйна.
„А ние знаем какво може да се случи след това, защото вече се е случвало. Тук е заложена не само съдбата на Украйна, но и съдбата на Европа“, допълни тя.
Според Урсула фон дер Лайен - ако Киев продължи с настоящия темп на реформите, може да се присъедини към 27-те преди 2030 година.
Украйна и Европа трябва да са на масата за преговори – повториха днес лидерите и във формат Г-7 – а именно пред включилия се онлайн Доналд Тръмп. Позицията споделя и българският премиер Росен Желязков.
„На Украйна трябва да се дадат надеждни и стабилни гаранции за сигурност, които са необходими за цялостен, траен и справедлив мир на нашия континент. Бъдещето на Украйна е в европейското семейство и в трансатлантическата общност“, заяви Желязков.
Натоварена е и програмата на еврокомисарите на 27-те, които се срещнаха с депутатите в украинския парламент.
Днес се провежда и пресконференция, от която ще разберем повече за резултатите от днешните срещи.
Малко по-рано президентът Зеленски заяви, че Киев и Вашингтон работят продуктивно върху икономическа сделка, която да бъде в центъра на усилията им за слагане на край на войната.
А според дипломатически източници - тук двете страни са съвсем близо до постигане на споразумение за предоставянето на украински редкоземни минерали на Съединените щати.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK