Според нови данни сегашният феномен „Ел Ниньо“ е един от най-силните в историята, което го превръща в рядко срещан "супер Ел Ниньо". Един от основните начини, по които учените определят дали е налице „Ел Ниньо“, и ключов показател за неговата сила, е температурата на океанската повърхност.
От ноември до януари температурата на Тихия океан, където се заражда феноменът, е била с 2 градуса по Целзий по-висока от нормалното, според Центъра за климатични прогнози на NOAA. Праг, който е бил преминаван само шест пъти в историята. Това означава, че в момента се наблюдава много силен „Ел Ниньо“.
Но силата на този т.нар. „супер Ел Ниньо“ няма да продължи дълго - той е достигнал пика на силата си и се насочва към низходяща тенденция, казва пред Си Ен Ен климатолог от Центъра за климатични прогнози.
„Ел Ниньо“ оказва влияние върху времето по целия свят, така че неговата сила и спад ще влияят на температурите през следващите месеци. Но влиянието му се измерва в сезонен мащаб, а не по отношение на отделни метеорологични събития, обясняват климатолозите.
„Ел Ниньо“ има характерни сезонни признаци, особено през зимата в САЩ
Един от тези признаци е по-топлата от средното зима с по-малко сняг в северната част на САЩ. Точно този сценарий се развива тази зима. Много щати в региона преживяха най-топлия в историята декември и общо взето топъл януари с нищожни количества сняг - тенденция, която продължава и през февруари.
„Ел Ниньо“ се проявява и като по-влажна от средното зима за южната част на САЩ, тъй като често насочва насочващото бурите струйно течение на юг.
Сериозната суша в някои части на южната част на страната до голяма степен беше заличена тази зима от многократните дъждове, предизвикани от буреносни системи. Калифорния пък беше потопена от мощни атмосферни бури, които предизвикаха рекордни валежи и стотици кални свлачища.
Неотдавнашните катастрофални, смъртоносни пожари в Чили отразяват връзката с „Ел Ниньо“. Моделът е свързан с намалените валежи в северната част на страната, които допринесоха за обширна суша, оставила областите изсъхнали.
Според климатолози феноменът е оставил отпечатъци и върху температурните и валежните модели на няколко други континента, включително Южна Америка, Африка, Австралия и части от Азия.
Климатолозите правят уточнението, че не всяко екстремно метеорологично явление може да се припише директно на „Ел Ниньо“ в един затоплящ се свят. Със сигурност има компонент, свързан с изменението на климата, отбелязват те.
По-чести и по-интензивни екстремни метеорологични явления
Причиненото от човека изменение на климата повишава глобалните температури, което води до по-чести и по-интензивни екстремни метеорологични явления.
Според Центъра за климатични прогнози през пролетта се очаква „Ел Ниньо“ да премине в неутрална фаза. Това означава, че температурите на морската повърхност в екваториалния Тих океан се очаква да се върнат към почти нормални нива през следващите месеци.
Но прогнозата на центъра отива още по-далеч, като предполага, че температурите в океана може да паднат под нормалното ниво по-късно тази година, което е сигнал за "нарастващи шансове за Ла Нина", казват от центъра.
В зависимост от това кога, или дори дали, Ла Нина (противно на "Ел Ниньо" - "Ла Нина" действа обратно) ще се материализира, това мащабно преобръщане на модела може да има значителни последици за развитието на времето през останалата част от годината.
„Ла Нина“ често води до противоположни на „Ел Ниньо“ метеорологични модели, включително до по-активен сезон на ураганите.