Колкото повече време минава след унищожителния трус в Турция, толкова повече въпроси се появяват за качеството на строителството в страната. Местните хора с право са критични към правителството, което не е въвело достатъчно регулации за строителство, гарантиращи здравина на сградите при земетресения.
Материал на Би Би Си разкрива съществуването на т.нар. „строителна амнистия“ в страната, която подлага на сериозно съмнение качеството на новите сгради.
Какво представлява строителната амнистия?
От 60-те години на миналия век Турция обявява периодични строителни амнистии. На практика така се правят законови изключения за плащането на такси при строителство за тези сгради, които са построени без нужните сертификати за безопасност.
Последната подобна амнистия е обявена през 2018 г.
Според данни от турски журналисти най-малко 75 000 сгради в земетръсната зона от 6 февруари са получили такива строителни амнистии.
Няколко дни преди трагедията турските медии съобщиха, че нова амнистия ще даде възможност да бъдат включени и сгради след 2018 г.
Геологът Селал Сенгор коментира пред медиите, че позволяването на подобна амнистия в страна „нашарена от разломи“ е еквивалентно на престъпление.
След като смъртоносно земетресение удари Измир през 2020 г., турските медии установяват, че 672 000 сгради в района са се възползвали от последната амнистия в страната.
В доклад след трагедията се цитира Министерството на урбанизация в Турция, което заявява, че от 2018 г. насам повече от 50% от сградите в Турция – или почти 13 милиона постройки – са издигнати в нарушение на регулациите.
От Би Би Си са изпратили ново запитване до министерството.
„Нито една сграда, конструирана от нашата администрация, не се е срутила. Оценката на щетите продължава“, отговарят от там.
Какво разкриват социалните мрежи за ситуацията?
Медията успява да потвърди някои от примерите за сринати сгради след труса на 6 февруари. Една от тях се намира в Малатия. Тя е завършена миналата година и според социалните мрежи е рекламирана като „постройка, изцяло съобразена с най-високите стандарти при земетръсно строителство“. Според компанията използваните материали за от първо качество.
Въпросната реклама вече не е достъпна.
Друг голям комплекс с апартаменти също не издържа на труса. Той се намира в пристанищния град Искандерун. Според строителната компания блокът е завършен през 2019 г., но въпреки това сградата е почти изравнена със земята.
Какво казват експертите?
Сеизмолозите са категорични – макар трусовете от 6 февруари да бяха изключително силни и продължителни, ако сградите са конструирани според стандартите за безопасност, те биха издържали.
„Максималният интензитет на земетресението е много сериозен, но не задължително достатъчен да срути добре конструирани сгради“, казва проф. Дейвид Александър от отдел Кризисно планиране и мениджмънт на университетския колеж в Лондон.
„На повечето места трусът не е бил с максимален интензитет през цялото време. Можем да заключим, че от хилядите срутени сгради, почти всички не са конструирани в съответствие с минималните изисквания за земетресения“, допълва той.
Съществуващите закони и регулации в страната не се прилагат достатъчно ефективно. Последното им затягане е през 2018 г. Преди това са променени след земетресението през 1999 г., когато загиват 17 000 души.
Според новите правила структурите в земетръсни зони трябва да бъдат конструирани от висококачествен бетон с метална арматура. Колоните и гредите също трябва да поемат ефективно удара на земетресенията.