Повече от 5000 души бяха погребани под рухналите сгради вследствие на земетресението, което разтърси Югоизточна Турция и Сирия в ранните часове на понеделник. Ранените са хиляди, а броят на загиналите се увеличава.
Земетресението с магнитуд 7,8 срути цели жилищни сгради и нанесе огромни щети в Турция и Сирия. Това е най-голямото земетресение от две години насам, регистрирано в света от Геологическата служба на САЩ.
В границите на самата Турция за последно подобна трагедия е отчетена през 1999 г., когато трус с подобен магнитуд опустоши гъсто населения източен район на Мраморно море близо до Истанбул, убивайки над 17 000 души.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Всички фактори за смъртоносно земетресение са налице
Големият брой на жертвите е резултат от няколко фактора: големият магнитуд на земетресението, фактът, че е било близо до повърхността, както и близостта до населени места. Земетресението от понеделник е възникнало само на около 18 км под повърхността. Това означава, че сеизмичните вълни не е трябвало да изминат дълъг път, преди да достигнат повърхността, което е довело до по-силни трусове.
От вчера досега са регистрирани най-малко 185 вторични труса.
Професор Джоана Форе Уокър, ръководител на Института за намаляване на риска и бедствията към Университетския колеж в Лондон, каза пред Би Би Си „От най-смъртоносните земетресения през дадена година само две през последните 10 години са били с подобен магнитуд, а през предходните 10 години – четири“.
Но не само от силата на труса и местоположението му зависи какъв ще бъде размерът на опустошенията. Фактът, че земетресението е станало в ранните часове на деня, когато повечето хора са били по домовете си и са спели, е допринесло за големия брой жертви.
Здравината на сградите също е фактор. В самия регион не е имало голямо земетресение през последните години, нито предупредителни знаци, че може да се случи трагедия от такъв мащаб. Това естествено води до по-ниско ниво на готовност, отколкото в регионите, в които земетресенията са често срещани.
В Северна Сирия до момента се съобщава за повече от 1600 жертви. Спасителните екипи съобщиха, че много сгради са повредени или разрушени и че хора са затрупани под развалините.
Земетресението е засегнало региона, който е дом на милиони бежанци, разселени от гражданската война. Още преди земетресението ситуацията в голяма част от региона беше критична заради мразовитото време, рушащата се инфраструктура и епидемията от холера, които причиниха страдания на много от живеещите там.
Какво предизвика земетресението?
В региона на Турция се намират три тектонски плочи - Арабската, Анадолската и Африканската. По-голямата част от държавата обаче е разположена на Анадолската плоча.
Анадолската и Африканската плоча се изместват, като това води до натрупване на триене и напрежение, което се освобождава под формата на земетресения, казва пред „Вашингтон пост“ Яареб Алтауел, сеизмолог в Националния информационен център за земетресенията в Колорадо.
Арабската плоча се придвижва на север със скорост от около 11 милиметра годишно, казва Стивън Хикс, сеизмолог от Университетския колеж в Лондон. Поради това Турция, която се намира на Анадолската плоча, се притиска на запад.
Това движение означава, че в Турция има два основни разлома, където възникват земетресения - Северноанадолския разлом с дължина 1500 км и Източноанадослкия разлом с дължина близо 500 км. През последните години повечето големи земетресения възникват в района на северния разлом, който е близост до Истанбул. Поради това той е обект на по-голямо внимание за сметка на източния, където през последното столетие не са регистрирани земетресения с магнитуд по-голям от 7.