Вид риба, открита в Южна Америка, претендира да е живото същество с най-голям секвениран геном досега. ДНК-то на Lepidosiren paradoxa се състои от зашеметяващите 91 милиарда генетични елемента – 30 пъти повече от човешкия геном, пише изданието Nature.

Тази в риба има приблизително 200 000 гени, притежавани и от хората. Останалите се състоят от некодирани елементи, които учените наричат „нежелана ДНК“.

„Това е най-големият размер на генома, докладван досега при живите същества“, обяснява Грасиела Гарсия, еволюционен генетик в Уругвайския университет. Тя не е участвала пряко в цитираното в Nature изследване, но е изучавала генома на друг вид риба, при която също са открити големи количества некодирарана или нежелана ДНК.

„Много съм развълнуван от откритията на колегите“, казва още тя.

Рибата, която е обект на последните изследвания, е наричана още „жива вкаменелост“. Тя диша с помощта на перките си, за които се смята, че най-много приличат на древните предци на всички гръбначни животни.

От 2018 г. Аксел Майер и Манфред Шартл – еволюционни биолози от университета „Юлий Максимилиан“ във Вюрцбург, работят заедно с техните колеги за дешифриране на геномите на тази странна и непозната риба. Те искат да разберат по-добре еволюцията на гръбначните животни.

За целта секвенират (изолират) ДНК-то на рибата от три различни района – Австралия, Африка и Южна Америка.

Така те разбират, че наред с всички елементи на ДНК, с които разполагат живите организми на планета, рибата L. paradoxa има повтарящи се участъци, наречени транспонируеми елементи, които могат да правят копия на себе си и да вмъкват тези копия обратно в ДНК. Около 90% от генома на тази риба се състои от т.нар. „егоистични“ последователности. За сравнение – при човека те са около 40%.

Според учените по-големият геном понякога може да помогне на дадения организъм да се адаптира към променящите се условия, отбелязва Гарсия е допълва, че това е „нож с две острието“, защото тези гени могат да не се развият.

„Това са риби, които сякаш еволюцията е забравила, а те практически имат неероятната възможност да еволюират в нещо друго“, казва още Гарсия.