На 15 март се навършват три години от началото на конфликта в Сирия и съпротивата срещу президента Башар Асад.Стотици хиляди бежанци от размирната страна са потърсили убежище в съседните Ирак и Турция.
Река Першкабур разделя Сирия и Ирак и прави още по-трудно евакуирането на бежанците от военните райони. Иракско-сирийската граница може да бъде прекосена само с метални шлепове по вода.
Въпреки че е рисково, опасно и се чака понякога с дни, трафикът през тази точка е огромен. Близо 200 сирийци всеки ден я пресичат с надежда за по-добър живот в Ирак. „Мъжът ми вече е тук и аз идвам с децата, за да си построим къща и да заживеем”, разказва майката Розин, която носи бебето си на ръце.
Някои обаче са принудени да се върнат. Сирхам, например, е отишла да търси работа и прехрана, но семейството й я чака в Хама. „Имам мъж и деца в Сирия и затова нямам избор”, обяснява тя.
Друго семейство също се прибира. Бащата е бил ранен и са го докарали да се лекува в болница, но закъснели. „В Хомс искаме да го приберем и да го погребем там”, разказва роднината му Осман.
В четвъртък пристигащите от Сирия бежанци бяха посрещнати от еврокомисар Кристалина Георгиева. „От другата страна е трагедия, която даже не можем да си я представим. За тези, които са в зоните, където е войната, е най-страшно, но дори и там, където няма война, икономиката така е колабирала, че хората пресичат реката, за да могат децата им да имат какво да ядат тук”, коментира Георгиева.
По думите й, опасността от нова бежанска вълна никога не е преставала да съществува. „Бежанците от Сирия се увеличават, защото в част от страната хората рискуват живота си, ако останат в домовете си”, допълни еврокомисарят за реакция при кризи.
От началото на войната в Сирия Европа е отделила близо 3 млрд. евро за подпомагане на бежанците и държавите, които ги приютяват. През миналата година Ирак е получил над 13 млн. евро, за да може да поеме потока, пресичащ границата.