Защитници на правата на животните призоваха непалското правителство да спре „ужасяващата кървава баня“. Природозащитниците заявиха, че хиляди животни са били убити в рамките на фестивал, който се провежда на всеки 5 години и по традиция завършва с масово жертвоприношение, съобщи Си Ен Ен.
По данни на Международното дружество за хуманно отношение в Индия най-малко 4200 биволи и хиляди кози и гълъби са били убити по време на масово жертвоприношение, проведено в рамките на фестивала Гадхимай в село Бариярпур, близо до границата между Непал и Индия.
Участниците вярват, че принасянето на животни в жертва в храма Гадхимай умилостивява богинята Гадхимай, която след това ще им изпълни желания или ще им донесе късмет.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През 2016 г. Върховният съд на Непал разпореди постепенното прекратяване на практиката на жертвоприношения на животни, при която някога са били убити до половин милион животни, но активистите казват, че не се прави достатъчно, за да се сложи край на тази практика.
Шям Прасад Ядав, който е кмет на Гадхимай, заяви, че това „не е вярно“ и че държавните служители работят с храмовите власти за постепенното прекратяване на практиката.
„Ето защо жертвоприношенията тази година бяха ограничени“, добави той.
Групите за защита на правата на животните водят кампания за прекратяване на клането от десетилетие, но се сблъскват със съпротивата на членовете на общността, които почитат обичай, датиращ от повече от 200 години.
От Международното дружество за хуманно отношение в Индия съобщиха, че и тази година около храма е била разположена полиция. Кметът Ядав заяви, че се е наложило да бъде изпратена полиция за контрол на тълпата.
През 2009 г., преди активистите да започнат кампанията си, според тях са били убити около половин милион животни, но по време на следващите фестивали броят им е намалял наполовина. Тази година те прогнозираха, че броят им може отново да нарасне, но данните сочат, че това не се е случило - и усилията им може би се отплащат.
Доброволците работят с общностите на място, за да ги възпрат от тази практика: разясняват на децата в училищата, провеждат събрания на общността, провеждат кампании за повишаване на осведомеността и разговарят с храмовите власти.
Всичко това е довело до известна промяна в нагласите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK