Темата „Украйна“ ще бъде  водеща и по време на срещата на върха на НАТО във Вилнюс. Войната беше и акцент във визитата на американския президент Джо Байдън във Великобритания, преди да се включи във форума в Литва.

Лидерите на НАТО ще обсъдят няколко основни теми: разногласията около кандидатурата за членство на Украйна, присъединяването на Швеция към алианса, увеличаването на запасите от боеприпаси и преразглеждането на стратегическите планове за отбрана от десетилетия насам.

Това ще бъде четвъртата среща на върха на НАТО, след като Русия нападна  Украйна.

България е представлявана от премиера акад. Николай Денков, военния министър Тодор Тагарев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Снимка: btvnovinite.bg

Желанието на Киев да получи покана за членство в НАТО раздели съюзниците на два лагера – от една страна прибалтийските държави и Полша, които подкрепят изготвянето на пътна карта с конкретни стъпки, и от друга – Вашингтон и Берлин, които не искат да се ангажират с график.

„Ако Украйна не надделее, тогава въпросът за членството изобщо няма да се обсъжда. Затова смятам, че е изключително важно да продължим да гарантираме предоставянето на оръжия, боеприпаси, обучение на Украйна“, коментира генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Очаква се вместо покана на Киев да бъде предложен пакет от „гаранции за сигурност“ и още оръжия.

Срещата се следи отблизо и от Кремъл.

„Членството на Украйна в НАТО би имало много, много негативни последици за архитектурата на сигурността в Европа. Това ще бъде заплаха за нашата страна, която ще изисква от нас да реагираме съвсем ясно и твърдо“, обяви Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.

Гореща тема е и членството на Швеция, което Турция продължава да блокира. По-рано днес президентът Ердоган постави ново условие: „Първо „отворете пътя“ на Турция към Европейския съюз, а след това и ние ще отворим пътя за Швеция, както направихме за Финландия“.

Срещата на върха във Вилнюс се провежда при драконовски мерки за сигурност. Германия е разположила установки „Пейтриът“, изпратени са и военнослужещи от страните-членки.