В Брюксел започва извънреден Европейски съвет. След края на евроизборите държавни и правителствени ръководители трябва да излъчат кандидат за председател на Европейската комисия.
Очертават се два лагера. Единият в защита на кандидата на Европейската народна партия - Манфред Вебер, а другият - търси нова по-консенсусна фигура.
„Днес е първата обмяна на мнения, на която аз като част от Европейската народна партия ще се застъпя за Манфред Вебер. Важно е да подходим с уважение един към друг като знаем, че имаме много отговорна задача - да докажем, че владеем способността на Европейския съюз за водене на преговори”, каза Ангела Меркел.
„Различни политически движения трябва да се разпознаят в тази фигура. Самият кандидат да носи амбиция за Европа. Трябва обезателно да има и опит. Този много отговорен пост предполага опит в национален и в европейски план. Тогава кандидатът ще е легитимен”, заяви Еманюел Макрон.
Предложението трябва да бъде одобрено от новия Европейски парламент.
От предишните европейски избори насам съществува т.нар. система с водещи кандидати на отделните политически сили. Така, през 2014 г., Жан-Клод Юнкер, който бе кандидатът на най-голямата политическа сила ЕНП, пое председателството ЕК.
Ситуацията в момента обаче е далеч по-деликатна. Нито една партия не получи мнозинство на евроизборите. ЕНП, въпреки че остава начело, загуби депутатски места след вота в неделя. Все пак, ако гласът на европейските избиратели е определящ, кандидатът на ЕНП би трябвало да е фаворит за поста на Юнкер.
Няколко държавни и правителствени ръководители обаче са сериозни негови противници.