Украйна, Близкият изток и общата европейска отбрана са част от акцентите на двудневната среща на европейските лидери, която започва в Белгия. Междувременно отново се очакват протести на фермери в Брюксел.

"Военната помощ за Украйна остава първостепенна задача" - така тонът за срещата беше зададен от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в поканата си към европейските държавни и правителствени ръководители.

Закупуването и доставката на боеприпаси за Киев ще е акцент в разговорите още този следобед.

За разлика от Франция, която настояваше да се инвестира само в европейско производство, Чехия настоя да се купуват боеприпаси и от трети страни заради неотложните нужди на Украйна.

Лидерите ще обсъдят и предложението на Европейската комисия 90% от лихвите от замразените руски авоари на територията на ЕС да бъдат предназначени за военна помощ за Украйна, а останалите 10% от лихвите – за обществени нужди за Киев.

Неутрални държави като Австрия обаче се противопоставят и настояват средствата да бъдат използвани не за военни цели, а за възстановяване на страната.

„Сигурен съм, че изпращаме много ясен сигнал на Путин. Той явно си е направил много грешни сметки ако смята, че не сме в състояние да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, каза канцлерът на Германия Олаф Шолц.

Германският канцлер обяви, че Берлин досега е предоставил помощ от 28 милиарда евро за Украйна и призова останалите европейски страни също да дадат своя принос.

Европа възнамерява да предприеме и радикално нови стъпки, за да гарантира собствените си сигурност и отбрана. Ще се обсъждат възможностите за общи поръчки и покупки на боеприпаси.

Изключително тежката хуманитарна ситуация в Газа също ще е сред горещите теми. Европа остава ангажирана за намирането на решение на конфликта със съществуването на две независими държави.

България ще бъде представена на лидерската среща от премиера в оставка Николай Денков.