Генералният щаб на специалните сили на либийската армия, който е най-голямата военна база в Бенгази, е паднал в ръцете на ислямистките групи след дни на кървави боеве. Това е най-голямата загуба за либийската армия, която още се възстановява, след падането на режима на Муамар Кадафи през 2011 г.
Хората бягат от сраженията, хиляди вече са емигрирали. След като и Франция днес евакуира посолството си, българската общност в Либия може да търси съдействие от мисията на Европейския съюз и от посолствата на Румъния и Унгария, тъй като и българските дипломати вече бяха изтеглени.
Последния контакт на Мария Антонова с приятелите й в Либия е тази сутрин. Телефонните връзки и интернет комуникацията са почти невъзможни. Неин приятел в Триполи пише: "Чул съм над 200 взрива за час. Имаш чувството, че вали дъжд и има гръмотевици една след друга. За 13 дни съм излизал 3 пъти за храна”.
Мария е преводач, половината й живот е преминал в Либия. Последно е била в Триполи този януари. Положението е такова вече година, обясни арабистът Владимир Чуков. Боевете са между различни племенни милиции от коалицията, която свали Кадафи.
Според Мария в околностите на Триполи има поне 100 души, които работят за строителни или петролни компании и поне 20 медицински сестри. Евакуацията им е опасна, защото има висок риск от отвличане. ако не е със сериозен конвой.
„В момента на фона на това, което става, искат, ама ги е страх да предприемат това. Аз ги съветвам да не предприемат отчаяни действия да тръгнат към Тунис с кола, защото има много бандитски формирования”, казва Мария.
Българите чакат първия работен ден след празниците в неделя, за да видят дали ще разполагат с пари и паспорти, за да търсят помощ за евакуация.