Гражданите на най-мощната икономика на Европейския съюз и един от ключовите партньори на САЩ смятат, че Вашингтон не зачита личните права и свободи на собствените си граждани. Американският изследователски център „Пю” (Pew Research Center) публикува годишното си проучване за образа на Съединените американски щати на международната сцена. Според него повече от половината германци (53%) отговарят отрицателно на въпроса „Смятате ли, че правителството на САЩ уважава личните свободи на своите граждани?” Висок процент негативни отговори дават и в други големи държави от ЕС – Франция (47%) и Испания (46%). Според проучването на „Пю” голям брой от гражданите на САЩ (47%) също смятат, че правителството не зачита човешките им права. Процентът негативни отговори е по-нисък дори и в Русия (43%).

Most Think U.S. Respects Personal Freedoms

Изследователският център „Пю” е неправителствена и непартийна организация. Тя се занимава с анализи на социални и международни проблеми, демографски тенденции и изследвания на общественото мнение по ключови процеси, които касаят политиката на САЩ. Традиционното годишно проучване организацията е базирано на над 45 хиляди интервюта, проведени в 40 страни. То показва нагласите към САЩ по света и посочва ключовите теми, оказали положително или отрицателно влияние върху образа на страната. Решаващ фактор изиграват зачитането на личните свободи на американските граждани, политиката на Америка в конфликта в Ирак и Сирия, както и прилагането на „специални методи” на разпит в битката срещу тероризма. Обект на изследването са имиджът на президента Обама и балансът на силите в отношенията с Китай и Азия. Някой от най-съществените изводи можете да видите по-долу.

Зачитане на лични свободи

Преобладаващото мнение на всички интервюирани е, че Съединените щати зачитат личните свободи на гражданите си. Въпреки това, в контраст с доминиращото мнение някои от традиционните съюзници на САЩ от Европейския съюз смятат, че Вашингтон все по-малко зачита правата на гражданите си. Германия е единствената страна в цялото проучване, в която повече от половината отговорили не оценяват положително състоянието, в което се намират личните свободи в американското общество. В сравнение с отговорите, дадени на същия въпрос през предишни години, става ясно, че подобно мнение битува и в други европейски сили като Франция, Испания и Великобритания.

Fewer in Western Europe Say U.S. Respects Personal Freedoms

Според анализаторите от „Пю” тази негативна тенденция може да бъде пряко свързана със скандалните разкрития на Едуард Сноудън от 2013 г. за подслушванията, които Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ извършва и спрямо собствените си граждани, и спрямо лидери на партньорски държави. Допълнително „масло в огъня” наливат разкритията от 2013 г. за подслушванията на телефоните на висши германски държавници, включително на канцлера Ангела Меркел. Темата за неправомерните подслушвания на съюзници избухна с нова сила този месец, когато Уикилийкс разкри доказателства, че трима френски президенти също са били подслушвани от АНС.

„Специални методи на разпит”

Половината от всички интервюирани критикуват прилагането на „специални техники” – физически и психологически издевателства по време на разпит на заподозрени. Отношението на запитаните в различните страни пряко отразява политическата реалност в конкретната държава.

Ярък е контрастът между отричането на подобни техники в държави като Германия, Испания, Великобритания и Франция. Там средно между 60 и 70% от анкетираните изразяват негативно отношение към употребата на насилие. В същото време тези техники на разпит получават висок процент на одобрение в Израел – 56%.

U.S. Interrogation Methods

В Европейския съюз най-голям процент одобрение към „специалните методи на разпит” изказват поляците – 49%. Само 29% от тях смятат, че употребата им не е оправдана. Сред гражданите на САЩ преобладава мнението, че използването на тези техники е оправдано. Одобрение изразяват 58% срещу 37% неодобрение.

„Ислямска държава” като обединяващият фактор

Въпросът за политиката на Съединените щати спрямо „Ислямска държава” е единствената тема, която обединява държави и региони с принципно противоположни мнения за Щатите. Средно 62 % от всички запитани имат положително виждане за поддържаната политика на Америка в конфликта в Ирак и Сирия. Тази тенденция потвърждава широко разпространеното през деветдесетте виждане за Съединените щати като „глобален полицай”. Най-силна е опозицията в Русия, където 67 % критикуват американските действия, а само 14%ги подкрепят.

Widespread Support for U.S. Actions against ISIS

Китай и новият баланс на силите

Изследването разглежда и възхода на Китай като водеща икономическа сила. Повечето региони смятат, че Съединените американски щати са най-силната икономика в света. Изключение прави само Близкият изток. Попитани за бъдещето, обаче, повечето държави смятат, че Китай или е „минал” САЩ, или това ще се случи в най-скоро време.

 People Think China Will or Already Has Replaced U.S. as Superpower

Водещите политически играчи на Стария континент се изказват благосклонно за състоянието на американската икономика. Ако през периода 2009 – 2012 г. доверието на Великобритания, Франция, Испания и Германия в икономическата сила на Щатите е било разклатено, то сега се забелязва известен положителен обрат в тази тенденция. Най-силно е доверието на Полша, където почти половината запитани (48%) казват, че намират Америка за водеща икономика в света. В Русия, в тон с обтегнатите отношения между двете държави, едва една четвърт от интервюираните са „присъдили” първото място на САЩ.

People Think China Will or Already Has Replaced U.S. as Superpower

Обликът на Америка в света

Въпреки коментираните негативни тенденции, характеризиращи образа на Щатите по света, средностатистическото мнение е положително. Общият процент на „одобряващите” САЩ е 69. Значителни са разминаванията между различните региони, държави и възрастови групи по темата. Младите хора в 22 от 39 интервюирани държави изказват значително по-положително мнение за САЩ от останалите възрастови групи в същите страни.

Wide Generation Gap on Views of U.S. in Many Countries

Някои от ключовите държави-членки на НАТО са благосклонно настроени към Америка. Две трети от Канада, 80% от жителите на Италия, 73 и 74% от жителите на, съответно, Франция и Полша подкрепят Щатите.

Изключение тук прави Германия, където одобрение към САЩ изказват едва 50% от жителите, а негативното отношение е 45%. Анализаторите от „Пю” уточняват, че негативното отношение към Америка в Германия се е засилило през последните години. За сравнение те посочват, че през 2011 г. 62% процента от германците са имали положително отношение, а едва 35% - отрицателно.

По отношение на възрастовите групи, младежите между 18 и 29 години са по-благосклонно настроени към Америка. В същото време Русия регистрира категорични стойности на неодобрение – 81% от населението са негативно настроени към Америка на международната сцена.  

В разтърсената от конфликт Украйна почти 70% от отговарящите са настроени благоприятно към САЩ. Има значително разминаването в преобладаващото мнение в западните и източните части на страната – 78% от интервюираните в Западна и 56% в Източна Украйна одобряват имиджа на Щатите на международната сцена.

Mostly Favorable Ratings for U.S.