Бебе морж, изоставено от стадото си, бе спасено в Аляска, пише Асошиейтед прес. Първоначалният преглед показва, че бебето, за което се смята, че е на няколко седмици, е недохранено и дехидратирано, каза говорителката на центъра „Аляска Сийлайф“ Кайти Грант.

По него има и повърхностни рани, чието естество не е ясно. Не се знаят и обстоятелствата, поради които е оставено само.

Според центъра, който е и обществен аквариум, в района на плажа, където е намерено бебето, наскоро е имало стадо моржове. Малките на този вид животни търсят утеха чрез контакт с майките си, затова персоналът им осигурява денонощно внимание.

Те обикновено остават с майките си в продължение на две години.

Тихоокеанските моржове живеят в Берингово и Чукотско море и излизат по крайбрежието и островите на Аляска и Русия.

Снимка: Getty Images

Мооржовете са едри морски бозайници от групата на Перконогите, единствени представители на монотипичното семейство Моржови.

Мъжките моржове са едни от най-едрите перконоги и съответно хищници. Достигат на дължина до 4 м и през зимата, когато подкожният им слой мазнини е най-дебел, могат да достигнат тегло от 1600 кг. Женските са по-дребни. И двата пола имат силно развити горни кучешки зъби – характерните моржови бивни от кост, по-твърда от слоновата. При мъжките екземпляри бивните могат да достигнат дължина до един метър и тегло 3 килограма.

Моржовете нямат външно ухо, очите им са малки, а муцуната – къса и широка, покрита с 13 – 14 реда осезателни косъмчета (вибриси). На сушата задните крака на моржа се подвиват напред и вземат участие в придвижването.

Кожата на моржа е дебела около 4 см и има дълбоки напречни гънки. Дебел подкожен слой мазнини предпазва животното от студа на полярните води. Космената покривка на младите моржове е по-гъста и кестенявокафява на цвят, като с възрастта оредява и изсветлява.

Моржовете живеят на стада от 10 до 100 животни. Обитават бреговете на Северния ледовит океан, арктическите райони на Атлантика и Берингово море. Предпочитаното им местообитание са ледовете в плитки води на шелфа, където търсят основната си храна: дънни мекотели, червеи и ракообразни. В природата главният им неприятел е косатката: появата ѝ предизвиква паника в стадото моржове.