Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ е шпионирала директно президентите на Бразилия и Мексико Дилма Русеф и Енрике Пеня Нието, обяви американският журналист Глен Грийнуолд, цитиран от Асошиейтед прес.

Бившият сътрудник на АНС Едуард Сноудън направи по-рано тази година своите разкрития за нейните програми за следене именно чрез Грийнуолд, който работи за британския вестник "Гардиън".

В предаване, излъчено в неделя по бразилска телевизия, американският журналист заяви, че според документи с дата юни 2012 г., които е получил от Сноудън, американската
разузнавателна агенция е шпионирала Нието, докато още е бил кандидат за президент на Мексико. В случая с Русеф има данни, че АНС е имала достъп до съдържанието на нейните комуникации.

В един от тези документи американската агенция се стреми да получи "по-голяма яснота за методите на комуникация и за събеседниците" на Русеф чрез програма, която позволява достъп до цялото съдържание на дейността й в интернет. Бразилският държавен глава, която бе планирала да замине на посещение във Вашингтон през октомври, свика работна среща в неделя, за да бъде разискан този въпрос.

"Ако се установи, че тези факти са верни, ще се окажем в недопустима и неприемлива ситуация, която може да бъде квалифицирана като явно нарушение на суверенитета на нашата страна", заяви министърът на правосъдието Жозе Едуарду Кардозу.

АНС също така е следяла електронната кореспонденция и телефонните съобщения на Нието, който пое президентските функции през декември. Особен интерес са представлявали съобщенията, в които той е обсъждал имената на евентуалните бъдещи министри.

Бразилия и Мексико са част от една група държави - заедно с Египет, Индия, Иран и Турция, за които американската дипломация няма еднозначна позиция към коя категория спадат ("приятели, врагове или проблеми"), отбелязват световните агенции.