Сингапур екзекутира мъж за трафик на канабис, въпреки молбите за помилване от страна на семейството му, активисти и ООН. 46-годишният Тангараджу Супиах беше обесен в сряда заради контрабанда на 1 кг канабис.

Активисти заявиха, че той е бил осъден въз основа на слаби доказателства и е получил ограничен достъп до правна помощ по време на съдебния процес. 

Снимка: БГНЕС

Сингапурските власти обаче заявиха, че му е бил даден справедлив процес и разкритикуваха онези, които поставят под въпрос съдилищата.

Островният град държава има едни от най-строгите закони за борба с наркотиците в света. Сингапур твърди, че те са необходимо средство за възпиране на престъпленията, свързани с наркотици, които са основен проблем в цяла Югоизточна Азия.

В сряда семейството на Тангараджу се събра в затвора Чанги, за да получи тялото му.

„Семейството каза, че няма да се откаже от него до самия край. Те все още имат много нерешени въпроси относно неговия случай и доказателствата срещу него“, заяви пред Би Би Си активистката срещу смъртното наказание Кирстен Хан.

Миналата година Сингапур обеси 11 души, всички по обвинения в употреба на наркотици - включително мъж с интелектуални затруднения, осъден за трафик на три супени лъжици хероин. Според активисти строгите закони за наркотиците и използването на смъртно наказание поставят страната във все по-голямо противоречие с напредналите държави и други страни в региона.

Съседката на Сингапур - Малайзия, отмени задължителното смъртно наказание по-рано този месец, заявявайки, че то не е ефективно средство за възпиране на престъпността.

В същото време канабисът е декриминализиран в много части на света, включително в съседен Тайланд, където търговията с него се насърчава.

Във вторник сингапурските съдилища отхвърлиха обжалването в последния момент от страна на семейството на Тангараджу срещу присъдата му.

Поддръжниците също така се обърнаха към президента на Сингапур Халима Якоб с петиция за помилване, а британският милиардер-активист сър Ричард Брансън се присъедини към призивите за преразглеждане на делото.

Във вторник Службата на ООН по правата на човека също призова Сингапур „спешно да преразгледа“ екзекуцията, като заяви, че смъртното наказание нарушава международните норми.

Тангараджу Супиах е осъден за „подбудителство чрез участие в заговор за трафик“ на около 1 кг канабис от Малайзия до Сингапур през 2013 г.

Той не е открит с наркотиците или по време на доставката. Прокурорите обаче твърдят, че той е бил отговорен за координирането ѝ и са проследили два телефонни номера, използвани от доставчика, до него.

Тангараджу отрича участието си и казва, че не е комуникирал с доставчика.

Сингапурският закон предвижда смъртно наказание за виновните за трафик на наркотици - включително канабис, кокаин, хероин и кетамин - над определено количество.

Осъдените трафиканти, които могат да докажат, че са били само куриери, могат да избегнат смъртното наказание. Притежаването и употребата на наркотици се наказва с по-леки наказания, включително затвор и глоби.

Сингапур е една от 35-те държави и територии в света, които осъждат на смърт за престъпления, свързани с наркотици, според Международната организация за намаляване на вредите (HRI), неправителствена организация с нестопанска цел.

Той също така се счита за държава с „високо приложение“, в която през последните пет години са извършени най-малко 10 екзекуции.

САЩ и Южна Корея са единствените две държави - членки на ОИСР, които са запазили смъртното наказание за престъпления.