Българските престъпни банди действат в 15 държави от ЕС и са се специализирали в измамите с банкови карти и търговията с хора. По курортите прането на пари е много разпространено - в България са построени много луксозни хотели и курортни селища, чиито същински собственици са неизвестни.
Това се казва в статия на германския вестник "Зюддойче цайтунг" за българското Черноморие. Ето и пълния текст, публикуван от авторитетното издание:
Лято, слънце и алкохол на ниски цени. Слънчев бряг отдавна се "кичи" с тази слава и привлича мераклиите за евтина ваканция. Какво заварват те? Лошо обслужване, мръсни стаи, износени мебели. Освен това - персоналът е нелюбезен, а храната - неприемлива. Четиризвездният хотел на българското Черноморие очевидно е катастрофа, ако се съди по оценките, които е получил в портала "Holidaycheck".
Въпреки това целта остава неизменна - Слънчев бряг. Голямата бира струва 1 лев. Плащаш един коктейл, а получаваш два. От еврокризата няма и следа - точно обратното. В Европа това лято е най-изгодно да се почива в България - най-бедната държава-членка на ЕС.
Разходите за летуващите в България достигат 51% от средностатистическите за ЕС. Иначе казано - всяко евро е почти равно на две. На Слънчев бряг е по-евтино, отколкото в Гърция, Египет, Тунис или Турция. Респективно - би трябвало да е рай за търсещите по-изгодното.
На този фон критичните коментари, които е получават хотелите, някак избледняват. И настроението се запазва добро. Принципно туроператорските фирми въобще не би трябвало да предлагат хотели, чиито добри оценки са само 22%. Въпреки негативния им имидж обаче, много от агенциите предлагат тези хотели заради ниската цена, на която излиза ваканцията.
Стаята е голяма - най-малко 40 квадратни метра. На стената виси една мрачна картина, има две легла, два дивана, малък прозорец, гардероб, маса, голямо огледало. Новопристигналият германски турист е приятно изненадан. След което открива, че мивката няма запушалка, бутонът за пускане на водата в тоалетната също отсъства, а хладилникът не работи. Не работи и климатикът, което в горещите дни с над 38 градуса определено е проблем. "Четиризвездността" на хотела е очевидно според местните критерии.
Обстановката в ресторанта е по-скоро рустикална, рибата е нарязана като че ли с трион. Но пък има вкусни предястия - салати и сирена, с които българската кухня е известна. Нито е невкусно, нито - неприемливо. Все пак този, който би искал да се храни като в Германия, определено ще срещне трудности. И може да добави още някоя негативна оценка след завръщането си.
Някои се оплакват от нелюбезността на персонала. Но - поръчващите "ол инклузив" не бива да очакват келнерите да ги забавляват с вицове и да ги разсмиват - просто няма време. Масите се вдигат много бързо, за да могат да седнат следващите гости. Получаваш това, за което си платил – пълен пансион за около 35 евро.
Много от почиващите са весели семейства от Чехия и Румъния, Полша, Русия, Украйна. За германците това е чуждо обкръжение, разбирането е трудно, предубежденията са големи - Украйна е много далеч за повечето граждани на Федералната република.
Миналата година България е била посетена от 690 000 германци. Но се е случвало да бъдат и 740 000. Междинните данни за тази година също бележат спад, казват от туристическите агенции. "Може би все пак съотношението между цената и предлаганите услуги не е чак толкова изгодно", отбелязва експерт.
Бургас е наблизо - само на 30 километра. С панелните си блокове напомня много за комунистическите времена. Но по морската градина и пешеходната зона посетителят може да предположи с какъв чар ще се сдобие един ден.
Градът изглежда дружелюбен и чист, но най-вероятно има и тъмните си страни. В Бургас процъфтява търговията с новородени, които се продават на бездетни семейства в Гърция, както се видя наскоро във филм, излъчен по германската телевизия ZDF. Никъде другаде в ЕС организираната престъпност не оказва толкова голямо влияние върху политиката, гласят критиките на Европейската комисия. Българските престъпни банди действат в 15 държави от ЕС и са се специализирали в измамите с банкови карти и търговията с хора. По курортите прането на пари е много разпространено - в България са построени много луксозни хотели и курортни селища, чиито същински собственици са неизвестни.
Икономиката отбелязва много по-голям напредък от борбата срещу корупцията и престъпността. В първото полугодие на 2012 е постигнат лек бюджетен излишък, а до края на годината се разчита бюджетният дефицит да е само 0,5 на сто от брутния вътрешен продукт. Общата задлъжнялост е едва 15% е и една от най-ниските в ЕС.