САЩ и Южна Корея са се споразумели да преустановят за неопределен срок някои от съвместните учения, съобщи Пентагонът. Това става след срещата на върха между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун по-рано този месец, предаде Ройтерс.
„За да се подпомогне прилагането на резултатите от срещата на върха в Сингапур, в координация с нашия съюзник Република Корея, министърът на отбраната (на САЩ) Джеймс Матис преустанови за неопределен срок избрани учения”, заяви говорителка на Пентагона.
Тя добави, че това включва преустановяване на учението „Бранител на свободата”, както и на две учения по програма за обмен, засягащи морската пехота, които трябваше да се състоят в следващите три месеца.
На пресконференция след срещата с Ким в Сингапур Тръмп заяви, че ще спре редовните военни учения с Южна Корея, които определи като „доста провокационни” и скъпи. Северна Корея отдавна искаше да бъде сложен край на военните учения.
Говорителката заяви, че вчера Матис се е срещнал с държавния секретар Майк Помпео, председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Дънфорд и съветника по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън.
„В помощ на предстоящите дипломатически преговори на държавния секретар Помпео всякакви по-нататъшни решения ще зависят от това дали КНДР ще продължи да преговаря по продуктивен и добросъвестен начин”, каза тя.
Решението да бъдат спрени военните учения с Южна Корея обърка съюзници, военни и депутати. Ученията помагат да се поддържа бойната готовност на американските сили в една от най-горещите точки в света, отбелязва Ройтерс.
Същевременно американският президент обяви, че Северна Корея все още представлява „изключителна заплаха” за САЩ, предаде Асошиейтед прес.
С указ от Тръмп продължи с една година т. нар. „национална извънредна ситуация” по отношение на КНДР и наново разреши икономическите ограничения срещу нея.
Макар и очаквано, това става само девет дни след като Тръмп написа в Туитър след срещата на върха със севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Сингапур, че „вече няма ядрена заплаха от Северна Корея”.
Този указ изглежда влиза в противоречие с това твърдение на президента, отбелязва Асошиейтед прес.
В текста му се казва, че „съществуването и риска от разпространение на годен за употреба за оръжия делящ се материал” и действията и политиката на севернокорейските власти „продължават да представляват изключителна заплаха за националната сигурност, външната политика и икономиката на САЩ”.
„Извънредната ситуация” е в сила от 2008 г. и е свидетелство за трайното напрежение между САЩ и Северна Корея, което се изостри миналата година, след като КНДР се приближи до създаването на напълно завършена ракета с ядрена бойна глава, способна да стигне на американска територия. То все пак спадна след срещата на върха на 12 юни, когато Ким се съгласи на „пълно премахване на ядрените оръжия” от Корейския полуостров.
Двете страни обаче все още не са договорили условията, по които Северът ще се откаже от атомните си бомби и ще получи облекчаване на санкциите – цел, която четвърт век убягва на американските правителства.
В четвъртък Тръмп заяви на правителствено заседание, че ядреното разоръжаване вече е започнало – макар ден по-късно неговият министър на отбраната Джеймс Матис да каза, че не знае Северна Корея да е предприела каквито и да било стъпки за ядрено разоръжаване и че все още не са започнали задълбочените преговори по въпроса.