Очаквано опозиционната лява коалиция на Алексис Ципрас печели изборите в Гърция. Резултатите за СИРИЗА обаче са дори по-високи от прогнозираното, показват екзит полове - между 35,5 и 39,5% подкрепа.
Това отваря пътя на 40-годишният Алексис Ципрас да стане най-младият премиер в 150-годишната история на Гърция. И означава, че ако се запазят по-високите проценти, партията може да управлява сама.
За обикновено мнозинство от 151 депутати в 300-местния парламент са нужни поне 40% от гласовете. Но схемата на разпределяне е такава, че СИРИЗА може да овладее парламента и с по-нисък резултат.
Втора е партията на премиера Андонис Самарас - "Нова демокрация", печели между 23 и 27 процента.
За момента с еднакви проценти и в борба за третото място са крайнодясната "Златна зора" и партия "Реката" с по 6,4 до 8% според различните екзит полове.
Първи официални резултати
Основната опозиционна партия Коалиция на левите радикални сили (СИРИЗА) печели 35,11 на сто от гласовете на извънредните парламентарни избори в Гърция и според първите официалните резултати.
Втора е "Нова демокрация" на премиера Андонис Самарас с 29,22%.
Досега са обработени 19,75% от протоколите.
Партиите, които не влизат в парламента, набират 8,64% и тези гласове ще бъдат разпределени между преминалите трипроцентраната бариера.
Според представител на министерството на вътрешните работи на Гърция към 22 ч. СИРИЗА получава 36.5% от гласовете на извънредните парламентарни избори в Гърция, а партията "Нова демокрация" на премиера Андонис Самарас- 29.22%.
В електронната система, отчитаща гласуването са постъпили данните от 4800 от общо 19 500 избирателни участъка в Гърция.
"В парламента влизат седем партии. СИРИЗА, по предварителни данни, получава 150 места", заяви представител на министерството на вътрешните работи на Гърция, като добави, че това са предварителни данни и те може да се променят.
Според тези данни "Нова демокрация" засега получава 76 депутатски места. Третото място се заема от крайно дясната "Златна зора"- 6.3% от гласовете и 17 места, след това е партия "Реката" с 5.9% от гласовете и 16 места.
Докато гърците гласуваха, инвеститорите се подготвяха за нервна реакция на пазарите и нестабилна търговия в началото на седмицата. Но някои вече са калкулирали негативната реакция и смятат, че тя ще бъде ограничена, коментира "Ройтерс".
Резултатът е важен за бъдещето на Гърция, но страната е изолирана от финансовата система на еврозоната, а допълнителен смекчаващ ефект ще окаже и новата програма на Европейската централна банка за изкупуване на държавни облигации, казва пред агенцията Люси О'Керъл, икономист в Aberdeen Asset Management. Според нея рискът още съществува, но е овладян в значителна степен.
Предизвестена победа
За първи път в най-новата гръцка история партия, която не свързва себе си с политическия център и се определя като радикална, печели властта и то по демократичен начин.
„Това беше нормално при кризата, която се закотви дълбоко във водите на морето на Гърция, защото се предприеха крути мерки, особено данъчни. Тук стана така наречената хиперданъчна инфлация”, коментира композиторът Юри Ступел.
Днешните избори са може би и най-предизвестените в най-новата история на страната, чиито резултат беше известен седмици преди провеждането на вота”.
„СИРИЗА, въпреки че голяма част от избирателите не вярват на СИРИЗА. 62 на сто от гласоподавателите, готови да гласуват за СИРИЗА, не вярват, че ще си изпълни предизборните обещания. Въпреки това, ще гласуват за тази партия”, коментира и политологът Пламен Тончев.
Мнозинството гърци обаче са обезпокоени от предстоящата промяна и това най-вече чувстват банките, от чиито трезори всеки ден в дните преди изборите се изтеглят милиарди евро влогове.
„СИРИЗА въпреки популистката си предизборна кампания ще бъде принудена да направи големи компромиси в преговорите с кредиторите на Гърция и в крайна сметка ще се опита да изпълни някои минимални условия, които да обезпечат оставането на Гърция в еврозоната, каза още Тончев.
Ако като министър-председател Алексис Ципрас не изпълни предизборните си обещания, рискува да последва съдбата на предшественика си Андонис Самарас.
Кредиторите пък вече чукат на вратата на Гърция. Поредният кръг преговори с надзорната „тройка” не е приключил, през март и юни изтичат падежи на държавни облигации за десетки милиарди евро.