Сингапур ще обеси тази седмица двама осъдени за наркотици. Сред тях е първата жена, която ще бъде изпратена на бесилото от близо 20 години насам, заявиха правозащитни групи, които призовават екзекуциите да бъдат спрени.

56-годишен мъж, осъден за трафик на 50 грама хероин, ще бъде обесен в сряда в затвора Чанги в югоизточната част на азиатската държава. 45-годишната осъдена жена ще бъде изпратена на бесилото в петък. Тя е осъдена на смърт през 2018 г. за трафик на около 30 грама хероин, съобщава АФП.

Ако присъдата бъде изпълнена, Саридеви Джамани ще бъде първата жена, екзекутирана в Сингапур от 2004 г. насам, когато 36-годишната фризьорка Йен Мей Уен беше обесена за трафик на наркотици, заяви активистката на TJC Кокила Аннамалай.

Двамата затворници са сингапурци и семействата им са получили известия, в които са посочени датите на екзекуциите. Служителите на затвора не са отговорили на въпросите на АФП, изпратени по електронната поща, за да получат потвърждение.

Сингапур налага смъртно наказание за определени престъпления, включително убийство и някои форми на отвличане. В страната действат и едни от най-строгите закони за борба с наркотиците в света - трафикът на повече от 500 грама канабис и 15 грама хероин може да доведе до смъртно наказание.

Откакто правителството възобнови екзекуциите след двегодишно прекъсване по време на пандемията от COVID-19, досега са обесени най-малко 13 души. Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" призова Сингапур да спре предстоящите екзекуции.

"Неприемливо е властите в Сингапур да продължават жестоко да изпълняват още екзекуции в името на контрола върху наркотиците", заяви експертът по смъртното наказание Киара Санджорджо.

"Няма доказателства, че смъртното наказание има уникален възпиращ ефект или че оказва някакво въздействие върху употребата и наличието на наркотици. Докато държавите по света премахват смъртното наказание и предприемат реформи в политиката за наркотиците, властите в Сингапур не правят нито едното, нито другото", посочва Санджорджо.

Сингапур настоява, че смъртното наказание е ефективно средство за възпиране на престъпността.