Германското правителство има сериозни съмнения по въпроса дали Турция трябва да стане пълноправен член на Европейския съюз. Това каза в интервю за Би Би Си финансовият министър Волфганг Шойбле.

„Ще мине много време, преди да достигнем до края на преговорите с Турция”, посочи той и добави: „Това е въпрос за идните години, не е нещо, за което да се притесняваме в момента”.

Турция и ЕС имат сложни отношения през последните години. До неотдавна Анкара имаше ясното желание да стане част от общността, но постепенното концентриране на власт в ръцете на Реджеп Ердоган и неговата партия доведоха до сериозни критики от Брюксел. Те са свързани с независимостта на съдебната система и медиите и цялостната липса на отчетност.

Мнозина наблюдатели посочват и друг проблем – Турция е голяма държава с мощна икономика, която трудно би могла да се интегрира в единния пазар без това да ощети нея или ЕС. Националистите в страните членки не пропускат и да посочат, че останалите 28 от съюза са преобладаващо християнски.

Шойбле коментира и темата за т.нар „Брекзит”. Според него евентуално излизане на Великобритания от ЕС ще навреди на британската, европейската и глобалната икономика.

"Бихме имали години на най-трудни преговори, които биха били много трудни за целия ЕС. И години наред бихме имали такава несигурност, която би била отрова за икономиката във Великобритания, европейския континент и за глобалната икономика като цяло", посочи той.

Въпреки това Шойбле беше категоричен, че „Брекзит” не би бил фатален за ЕС.